Tasvip etmiyorum

Cumhurbaşkanı Gül, "Çözüm için çaba göstermesi gereken kişilerin böyle bir yola girmiş olmasının tasvip edilecek bir yanı olmadığı gayet açıktır. Ümit ederim ki herkes bir an önce bu işi bitirir" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek üzere benzer eylemler yapan milletvekillerini tasvip etmediğini açıkladı. Gül "Çözüm için çaba göstermesi gereken kişilerin böyle bir yola girmiş olmasının tasvip edilecek bir yanı olmadığı gayet açıktır. Ümit ederim herkes bir an önce bu işi sona erdirir" diye konuştu. Gül, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso'yu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmenin ardından Nguesso ile ortak basın toplantısı düzenleyen Gül, gündemdeki konulara yönelik açıklamalarda bulundu. Gül, Erdoğan'la farklı üsluplara sahip oldukları yönündeki açıklamalarının "farklı anlamlara çekilmesine gerek olmadığını" ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, idam tartışmalarına ilişkin ise, "Hükümet, ilgili bakan; Adalet Bakanı, Başbakan Yardımcısı herhangi bir hazırlığın olmadığıyla ilgili açıklamalarda bulundular. Dolayısıyla onların söyledikleri gayet açık" diye konuştu.

"BEN TARAFSIZIM"
Gül, Financial Times'a yaptığı açıklamanın sorulması üzerine ise "Belli ki artık bundan sonra hem ben hem Sayın Başbakan ne söylersek birçok anlamlara çekilecektir" dedi. Gül, "Sayın Başbakan'ın da aynı zamanda bir parti başkanı olduğunu, dolayısıyla siyasi bir lider olarak söyleminin farklı olacağını, farklı olduğunu, benim ise Cumhurbaşkanı olarak anayasanın bana verdiği sorumluluk çerçevesi içerisinde daha tarafsız olmam gerektiği ve bundan dolayı benim de söylemimin ve üslubumun farklı olacağını söyledim. Bunların farklı anlamlara çekilmesine herhalde gerek yok diye düşünüyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN