Cüneyt Ünal sonunda özgür

Suriye'nin başkenti Şam'da serbest bırakılan gazeteci Cüneyt Ünal, Halep'te bir hapishanede kaldığını, herhangi bir şiddete uğramadığını, 87 gün boyunca patates ve ekmek yediğini söyledi.

Suriye'de üç aydır tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal serbest bırakıldı. CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, ''Suriye'de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal'ı teslim aldık. Cüneyt'in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye'ye, oradan da Türkiye'ye gelmeyi planlıyoruz'' dedi.

Suriye'de CHP heyetine teslim edilen Ünal, heyetle birlikte basın toplantısı düzenledi. Cüneyt Ünal, milletvekillerine ve serbest bırakılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

CÜNEYT'İN İLK SÖZLERİ

Suriye'de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal'ın serbest bırakılmasının ardından ilk sözleri:

''Şuan milletvekillerimizin yanındayım. İyiyim ve çok mutluyum. 87 gün Halep'te bir hapishanede kaldım. Herhangi bir şiddete uğramadım.
Ailemin dualarıyla ayaktayım. 87 gün boyunca patetes ve ekmek yedim. Bayramın ikinci günü Halep'e gittiğimizde bizi bir caddeye götürdüler, ellerinde silah olan insanlar, caddede röportajınızı yapabilirsiniz, şunlarla konuşabilirsiniz Biz de o sırada insanlarla konuşurken çatışma çıktı, kendimizi sokağa attık. Benim elimde kamera vardı. Beşar yanımdaydı. (Silahını doğrulttu) ve Beşar vuruldu. Apartmanın içine taşıdım. Yardım istemeye koştum, yardıma koşan Halepli halk oldu. Beşar'ın yarası çok ağırdı. Dışarıda bir kargaşa vardı. Bulunduğumuz caddeye Suriyeli devlet askerleri geldi, Halep halkı da beni Suriyeli yetkililere teslim ettiler. İki gün önce Şam'a geldim. Hala şoktayım, inanamıyorum. Sayın milletvekillerimizi karşımda görünceye kadar hiç kimse bana bir şey söylemedi. Dediler ki bana Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad seni Türk halkına özgürlüğüne kavuşturdu gidiyorsun dendi ve daha sonra sayın milletvekillerimizi karşımda gördüm ve ağladım, hala da şoktayım. Eşimle çocuğumu görmedim, sayın milletvekillerini görünce ağladım. Şoktayım, hala inanamıyorum, milletvekillerimiz gelinceye kadar haberim yoktu onları görünce ağladım.''

CÜNEYT ÜNAL'IN İLK GÖRÜNTÜLERİ

"KADDUMİ HAKKINDA BİLGİ VERİLECEK"

Suriye tarafından tutulan gazetecileri Türkiye'ye getirmek üzere Şam'a giden ancak sadece Cüneyt Ünal'ı teslim alan CHP heyeti, Ünal'ın özgürlüğüne kavuşmasından sonra bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Heyeti adına konuşan Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz gazeteci Beşar Kaddumi'yi kastederek "Yetkililerle ve Sayın Devlet Başkanıyla yaptığımız görüşmelerde bu arkadaşımızla ilgili şu aşamada maalesef net bir bilgi alamadık. Yalnız bu konuda ısrarcı olduğumuzu bu arkadaşımızla ilgili mutlaka bir bilgi almak istediğimizi kendilerine ilettik. Şu anda durumuyla ilgili yetkililer bir araştırma yapıyor. 24 saat içerisinde bu arkadaşımızın durumuyla ilgili net bilginin bize verileceği yönünde bir bilgi aldık. Bu bilgiyi bekliyoruz" dedi.

Eryılmaz, Kaddumi'ye ulaşma imk'nı bulmayı umduklarını ve temenni ettiklerini bildirdi. Heyet olarak Suriye'ye her iki gazeteciyi de teslim almak ve onları Türkiye'ye getirme umuduyla geldiklerini belirten Eryılmaz, "Halen bu umudu koruyoruz. Suriyeli yetkililerden diğer arkadaşımızla diğer arkadaşımızla ilgili bilgileri iyi haberleri biran önce alabilmeyi temenni ediyorum. Bu aşamada gerek gazeteci kardeşimiz Cüneyt'i yalnız bırakmayan, bizim bu çalışma ve çabamıza destek veren basın mensuplarına, medya mensuplarna, Türk halkına biz milletvekilleri olarak heyetteki arkadaşlarım olarak teşekkür edip sunuyoruz. Cüneyt kardeşimizin sağlıklı bir şekilde bize teslim edilmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Ne mutlu bize diyoruz" şeklinde konuştu.

CÜNEYT ÜNAL'IN BABA OCAĞINDA BAYRAM SEVİNCİ

Suriye'de CHP heyetine teslim edilen kameraman Cüneyt Ünal'ın Ankara'daki baba evinde bayram sevinci yaşanıyor. Ünal'ın annesi Arife Ünal, "Oğlumu bir an önce kucaklamak istiyorum" dedi.

Suriye'de görev yaparken Esad rejimi güçleri tarafından kaçırılan kameraman Cüneyt Ünal, yaklaşık 90 gün süren esir hayatının ardından bugün, Suriye'ye giden CHP heyetine teslim edildi. Ünal'ın serbest bırakılması, Ankara'daki baba ocağında bayram sevinci yaşattı. Ünal'ın Ankara'da oturan anne ve babası, Cüneyt'in serbest bırakıldığı haberiyle büyük bir sevinç yaşadı. Anna Arife Ünal, çok mutlu olduğunu belirterek, "Bir an önce oğlumu kucaklamak istiyorum. Neredeyse oraya gitmek istiyorum. Hiç umudumuzu yitirmemiştik" dedi.

Ünal'ın babası Hikmet Ünal ise büyük mutluluk yaşadıklarını ifade ederek, oğluna sürprizleri olacağını, ona sarılmak istediğini söyledi. 90 gündür büyük hasret çektiklerini, acılar yaşadıklarını ve rahatsızlandıklarını anlatan Hikmet Ünal, bugün oğlundan gelen haberle bu acıların sona erdiğini ifade etti. Öte yandan Ünal'ın anne ve babası, çocuklarının sesini televizyonladaki canlı yayınlarda duyunca duygusal anlar yaşandı. Cüneyt Ünal'ın sesini duyan anne ve baba gözyaşlarını tutamadı.

BİZE ULAŞIN