Gerekçeli karar aralık başında

Balyoz davasının gerekçeli kararı aralık ayı başında açıklanacak. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 4 kişiden oluşan heyeti tüm mesaisini 1500 sayfalık kararın yazımına harcıyor

"Darbeye teşebbüs etmek" suçundan 324 sanığın 13 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezasına, bir sanığın "belge saklamak" suçundan 6 yıl hapse çarptırılmasına ve 36 sanığın da beraatına hükmedilen "Balyoz Planı" davasının gerekçeli kararının yazımında sona yaklaşıldı. 1500 sayfaya olacağı belirtilen gerekçeli karar aralık ayı başında açıklanacak. Yargılamayı yapan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 24 Eylül'den bu yana haftanın 4 günü davanın görüldüğü Silivri'deki mahkeme salonunda, Çarşamba günleri ise Çağlayan Adliyesi'nde karar yazımını sürdürüyor. Başkan Ömer Diken, üye hakimler Ali Efendi Peksak, Murat Üründü, ile Aytekin Özanlı'dan oluşan heyet, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yedek heyeti bulunması sebebiyle 21 Eylül'den bu yana hiçbir duruşmaya girmiyor. Tüm mesailerini gerekçeli karar üzerinde yoğunlaşarak harcayan heyet, iş bölümü yapmış durumda.

TEK TEK DEĞERLENDİRME
Taslağı oluşturulan gerekçeli kararın 3 iddianamenin özeti ile başlayacağı savcılık mütalaasına iddianame özetleri ardından yer verileceği belirtildi. Gerekçeli kararda en önemli bölüm olan "Delil ve Değerlendirmeler "kısmının yaklaşık 300 sayfa olacağı, delillerin nasıl ele geçirildiğinin işleneceği bu bölümü 7 yıllık Yargıtay tecrübesi de bulunan deneyimli hukukçu Başkan Ömer Diken'in bizzat kaleme aldığı kaydedildi. Gerekçenin ilerleyen bölümlerinde sanıklar hakkında tek tek değerlendirmelere yer verileceği verilen mahkumiyet kararının gerekçesinin açıklanacağı ifade edilirken her sanık için eylem katılımlarının detaylı bir şekilde anlatılacağı da kaydedildi. Gerekçeli karara Başkan Ömer Diken tarafından son şekli verileceği Diken'in diğer üyeler tarafından hazırlanarak kendisine teslim edilen kısmi bölümleri oluşturulan ana metin üzerine ekleyerek bütünlük oluşturduğu da belirtildi. Gerekçeli kararda, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 188/1. maddesindeki hükme rağmen, davayı protesto eden çoğu sanık avukatlarının girmediği duruşmada davanın sonuçlandırılmasının gerekçelerinin tek tek belirtileceği, davanın esasına etki eden bütün konulara değinileceği, davaya ilişkin olmazsa olmaz bütün nedenlerin sunulacağı ve davadaki tüm safahatların, dava konusunda hassas olan kamuoyunun kafasında soru işareti bırakmayacak şekilde dile getirileceği öğrenildi. Gerekçeli kararda ayrıca, eleştirilere yönelik, "mahkeme heyetinin hükmü hukuk ve yasalar çerçevesinde verdiği, kurumlara ya da kişilere ayrı bir düşmanlık beslenmediği" konusunda açıklamaların olacağı da ifade edildi. 21 Eylül Cuma günü yapılan duruşmada, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın 20 yıl, Orgeneral Bilgin Balanlı, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 78 sanığın 18'er yıl, hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 214 sanığın 16 yıl, eski HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman'ın da aralarında bulunduğu 28 sanığın 13 yıl 4 ay, bir sanığın 15 yıl ve emekli Albay Hakan Büyük'ün de 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve 36 sanığın da beraatine hükmedilmişti.


BİZE ULAŞIN