Gül'den Gazze yorumu: Kanlı seçim yatırımı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye saldırılarıyla ilgili, "Herkesin bu duruma müdahale etmesi gerektiği kanaatindeyim"dedi. Bir dizi açılış için Kastamonu'ya giden Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, şunları söyledi:
(Açlık grevi) Bir an önce bu işi bitirmeleri çağrısında bulunmak isterim. Türkiye'nin konuşarak çözemeyeceği hiçbir problemi yoktur. Bu ülkede her şey, en aykırı fikirler bile konuşulabilmektedir, tartışılabilmektedir. Böyle bir ortam içerisinde bu yolların doğru olmadığı kanaatindeyim.
(İsrail'in saldırısı) Bu gidişat çok tehlikeli. Buna dünyanın gözünü kapaması mümkün değil açıkçası. 2009 yılında Gazze'de bin 500 kişinin öldüğü katliam da bir seçim öncesi yapıldı. Ocak ayında İsrail'de seçimler var. Böyle bir kanlı seçim yatırımı olmaması lazım. Onun için herkesin 'dur' demesi lazım ve herkesin bu duruma müdahale etmesi gerektiği kanaatindeyim. Yoksa göz göre göre yeni, çok kanlı bir olayın bütün insanlığın gözü önünde cereyan etmesi gibi bir şey söz konusu olur ki buna kesinlikle müsaade etmemek gerektiğine inanıyorum. İsrail'in de bundan hiçbir çıkarı olmayacaktır. Onu da kendilerinin bilmesi gerekir. Cuma Namazı'nı Nasrullah Camisi'nde kılan Gül, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü'nü ziyaret etti.

BİZE ULAŞIN