'87 gün boyunca sadece patates ve ekmek yedim’

CHP milletvekillerinin de olduğu 9 kişilik heyet Suriye'ye giderek tutuklu gazeteci Cüneyt Ünal'ı Türkiye'ye getiriyor

Suriye'de yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal, aralarında CHP milletvekillerinin de olduğu 9 kişilik heyetle Türkiye'ye dönüyor. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu ile gazetecilerden oluşan 9 kişilik heyet Ünal'ı teslim almak için 3 gündür Suriye'de üst düzey yetkililerle görüşme yaptı. Heyet son olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü. CHP'lileri oldukça nazik bir şekilde karşıladığı bildirilen Esad, Ünal'ın teslim edileceğini söyledi. Bu sözden sonra Ünal'ın serbet kaldığını belirten CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, "Esad bize 'Gazeteciyi CHP ve Türk halkına teslim ediyorum' diyerek Ünal'ı bıraktı" dedi. Suriye'de, heyetle birlikte basın toplantısı düzenleyen Ünal, "87 gün boyunca Halep'te bir hapishanede kaldım. Herhangi bir şekilde şiddete uğramadım. Tüm bu sürede sadece patates ve ekmek yedim" dedi. Üç gün önce Şam'a getirildiğini belirten Ünal, milletvekillerini karşısında görünce ağladığını anlattı. Ünal, esir düşmesini de şöyle aktardı: "Bayramın ikinci günü Halep'e gittiğimizde ellerinde silah olan insanlar caddede röportajımızı yapabilirsiniz dedi. Biz konuşurken çatışma çıktı. Benim elimde kamera vardı. Beşar yanımda vuruldu. Apartmanın içine taşıdım. Yardım istemeye koştum. Beşar'ın yarası çok ağırdı. Suriyeli devlet askerleri geldi, Halep halkı da beni Suriyeli yetkililere teslim ettiler." CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Ünal ile birlikte esir düşen Filistinli kameraman Bashar Fehmi Kadumi'yi de Türkiye'ye getirmek istediklerini belirterek "Ancak Kadumi'nin yaşayıp yaşamadığı bilmiyoruz. Suriyeli yetkililer araştırıyor. Eğer Kadumi de ellerindeyse bize teslim edecekler" dedi.

Bugün Türkiye'de
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, gazeteci Cüneyt Ünal'ın da aralarında bulunduğu heyetle, güvenlik gerekçesiyle Türkiye'ye bugün giriş yapacaklarını bildirdi. Ünal Şam'dan uçakla Lazkiye kentine getiren Akgöl "Güvenlik gerekçesiyle akşam saatlerinde Türkiye'ye girişimize izin verilmiyor. Bugün sabah saatlerini bekleyip karayoluyla Yayladağı Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapacağız" dedi.

GAZETECİNİN ÖZGÜR KALMASI SEVİNDİRDİ

'Hepimizin gözü aydın'
Manisa'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye'de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal'ın serbest bırakılmasına ilişkin, "Cüneyt'in serbest kalması hepimizi sevindirdi. Hepimizin gözü aydın, büyük geçmiş olsun" dedi. Ünal'ın serbest bırakılması haberinden büyük mutluluk duyduğunu belirten Arınç, şöyle dedi: "İki gazeteci arkadaşımız, Suriye'de epey bir zamandır, 3-4 aydır bulunuyorlardı. Biz de onların durumlarını yakinen takip ediyorduk. Zaman zaman sorduğunuzda da 'hayatta olduklarını biliyoruz, ama rejimin elinde olduğunu' ifade ediyorduk. Ünal'ın serbest bırakılmasına aracılık eden milletvekillerine teşekkür ediyorum. Kendilerin tebrik etmek için telefonla aradım ancak ilk aşamada bağlantı kuramadım. Fedakar bir çalışma yaptılar." Adıyaman'da açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Ünal'ın serbest bırakılmasına ilişkin, "Yeni bırakıldı. Tabii ki normali budur. Dolayısıyla onlara böyle zulmetmeleri doğru değildir. Artık bizim de sabrımız taşıyor" diye konuştu.

Takdir etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Safranbolu'da bir fabrikayı ziyareti sırasında gazetecilerin Cüneyt Ünal ile ilgili sorularına cevap verdi. Gül, "Tabii bütün gayretleri takdir etmek gerekir. Daha önce de söyledim bunların hepsi profesyonel gazeteci, başka gözle görmemek gerekir. Sayın milletvekillerinin çalışmalarını takdir edilecek çalışmalardır"dedi.

BİZE ULAŞIN