'Gazze'nin hesabı sorulacak'

ABD Başkanı Obama'nın da seçildikten sonra konuştuğu Kahire Üniversitesi'nde dün kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, dünyaya seslenerek "Gazze'de akan kan bizim, can bizim, gözyaşı bizim. Masum yavrucakların hesabı mutlaka sorulacak" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kahire Üniversitesi'nde yaptığı tarihi konuşmada İsrail'e sert çıktı, "Er ya da geç Gazze'de katledilen o masum yavrucakların hesabı sorulacaktır" dedi. Erdoğan, Kahire Üniversitesi'nde kendisini dinleyen coşkulu kalabalığa seslendi. Sözleri sık sık slogan ve alkışlarla kesilen Erdoğan, Gazze ile Şam başta olmak üzere çatışma olan şehirlere dikkat çekti. Erdoğan, "Bu şehirlerde dökülen her damla kan bizim damarlarımızdaki kandır. Bu şehirlerde toprağa düşen her can bizim canımızdır. Her damla gözyaşı bizim gözyaşımızdır" dedi. Erdoğan şunları söyledi:
Konuşmamın hemen başında ifade etmek istiyorum. Mekke, Medine, Kahire, İskenderiye, Beyrut, Şam, Diyarbakır, Ankara, İstanbul, nasıl birbirlerinin kardeşleriyse tüm dünya bilsin ve anlasın ki Ramallah, Nablus, Cenin, Eriha, Refah Gazze ve Kudüs de bu şehirlerin kardeşidir, bizim kardeşimizdir. Bu şehirlerde dökülen her damla kan bizim damarlarımızdaki kandır. Bu şehirlerde toprağa düşen her can bizim canımızdır. Her damla gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Hiç kimse bu coğrafyada yaklaşık yüz yıldır devam eden sükutu farklı şekilde yorumlamasın. Herkes bilsin ki er ya da geç bugün ya da yarın Gazze'de insanlık dışı yöntemlerle katledilen o masum yavrucakların hesabı mutlaka ama mutlaka sorulacaktır.
İsrail bölgeyi bir kere daha kan gölüne çevirmek için her türlü insanlık dışı eylemi gerçekleştirmektedir. Orantısız güç kullanmaktadır. Netenyahu arkasına aldığı uluslar arası vurdumduymazlık neticesinde bu eylemlere girişebilmektedir. Bu eylemleri tüm gücümüzle kınıyoruz. Son saldırılarına ardından İsrail'deki Mısır Büyükelçisini çağıran kardeşim Mursi'yi yürekten tebrik ediyorum.
Türkiye olarak Mısır'la birlikte Filistinli kardeşlerimiz için uluslar arası toplum nezdinde mücadele vermeye devam edeceğiz. Mısır'da gerçekleşen devrim Mısırlılar kadar Filistinliler için özellikle de Gazzeli kardeşlerimiz için bir umut ışığı oldu. Mısır'dan yayılan bu umut ışığının daim olmasını temenni ediyorum. Gerçekleştirdiğiniz devrim nedeniyle siz gençleri yürekten kutluyorum.
Kuranı Kerim'de Ali İmran 139. Ayette yüce rabbimiz bizlere çok net bir ilke koyuyor ve diyor ki: 'Gevşemeyin. Asla hüzünlenmeyin. İnanıyorsanız üstünsünüz.' Evet Mısır da Türkiye de tüm bu coğrafya da işte bu temel ilkeyi her an hissetmek her an yüreğimizde zihnimizde taşımak ve hatırlamak durumundayız. ız.
Hürriyet bizim medeniyetimizin özüdür. İnsana saygı ortak medeniyetimizin özüdür. Hiçbir inanç köken dil renk farkı gözetmeksizin herkesi kucaklayan anlayışı coğrafyamızdaki ortak medeniyetin esası olarak kabul ediyorum. Ne Arabın beyaza ne beyazın Araba üstünlüğü yoktur. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.
Suriye halkının mücadelesi basit bir iktidar kavgası değildir. Halk bu savaşı kazanmaya mecbur kendi vatandaşının kanının elini bulaştıran gayrı meşru Esed rejimi ise kaybetmeye mahkumdur. Bugün itibariyle 170 binin üzerinde Suriyeli kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Açık kapı politikasıyla bu ev sahipliğimiz kardeşlerimize devam edecektir.
Bugün devrimini yapmış bir Mısır ile bu süreci çok daha ileri boyutlara taşıyabiliriz. Bizim aracılara hanilere koruyuculara vasilere ihtiyacımız yok! Sözlerimi şöyle bitiriyorum: Ey mısır ey dünyanın annesi kaldır başını sen Mısırsın.

ATEŞKES SAĞLANMALI

Erdoğan ve Mursi, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, savunma sanayi, turizm gibi bir çok alanda anlaşmalar imzalandığını anlatan Erdoğan Gazze ile ilgili şunları söyledi: "Temennimiz süratle Gazze'de ateşkesin sağlanmasıdır. Fakat burada dünyadaki egemen güçlerin yine İsrail'i koruma adı altında, İsrail'in güvenliği adı altında burada bir haksızlığı koruma durumuna düşerlerse insanlık bunu affetmeyecektir. Çünkü orantısız imkan, orantısız güç kimdedir bu belli. Temenni ederim ki bu iş süratle bitirilir." Başbakan Erdoğan, Suriye konusunu da değerlendirdiklerini belirterek, "Suriye ayrı bir felaket" diye konuştu. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, "Türkiye ve Mısır'ın, Gazze sorununun çözümü konusunda belirledikleri somut bir yol haritası var mı?" sorusuna, şu yanıtı verdi: "Konuyla ilgili olarak, gerek İsrail gerekse Gazze tarafında, verilen teminatlar yerine gelmek kaydıyla bir ateşkesin teminidir. Bu konuda doğrusu İsrail tarafına yönelik olarak, Sayın Obama ve Sayın Putin'le görüştüm. İsrail tarafını ikna etmelerini, önemli bir teminat oluşturulmasını söyledik. Daha önceki Kahire'deki ateşkes anlaşmasına İsrail uymadı. Burada da aynı durumun olmaması gerektiğini ifade ettik. Erdoğan, Mısır ziyaretinde kendisine 350 kadar Türk girişimcinin eşlik ettiğine işaret ederken şöyle konuştu: "3-4 yıl içerisinde bizim bu ticaret hacmini 10 milyar dolara ulaştırmamız gerekir. Onun için de diyoruz ki Mısır'da bir Türk yılı, Türkiye'de bir Mısır yılını önümüzdeki yıllarda ilan edelim. Mısırlı kardeşlerim Türkiye'yi gezmeli, Türkiye'den vatandaşlarım, kardeşlerim Mısır'ı gezmeli. Bunları paket turizmlerle zenginleştirmeliyiz.." Başbakan Erdoğan, Kahire Üniversitesi'nde Mısır'ın entelektüelleri ve Mısırlı gençlerle bir araya geldiğini de anımsatarak, "Mısırlı genç kardeşlerimizle yaşadığımız heyecanı, tabloyu doğrusu hiç unutamayacağım. Onlar Mısır'da baharı estirdiler. İnşallah bu hiçbir zaman sonbahar olmayacaktır, ilkbahar olarak devam edecektir" dedi.

MURSİ: BÖLGE ESKİ BÖLGE DEĞİL
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi İsrail'in saldırıları sürdürmesi halinde Mısır'ın nasıl tepki vereceği sorusuna şu yanıtı verdi: "Filistin devleti İsrail tarafından işgal edilen bir devlettir. Bizler uzlaşı içinde ateşkesin sağlanması için çabalarımıza devam etmekteyiz. Türkiye ile de çabalarımız var. Farklı ülkelerle de iletişim halindeyiz. Tek amacımız Gazze'ye yapılan saldırıların durdurulması. Eğer İsrail kendisi böyle devam ederse bölge ülkeleri eski bölge ülkeleri değil, liderler de eski liderler değil. İsrail bir adıma atarsa bunun karşılığını alacağını bilmesi lazım."

BİZE ULAŞIN