28 Şubat soruları hazır

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 10 başlık ve 25 sayfadan oluşan soruları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdi.

Başbakan Erdoğan, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na, 28 Şubat ve 27 Nisan süreçleriyle ilgili bildiklerini aktaracak. Başbakan, yoğun programı nedeniyle soruları yazılı olarak cevaplayacak. Sorular bugün, gizli mühürlü bir zarf ve özel kurye ile Başbakanlık'a gönderildi.

10 başlık altında Başbakan Erdoğan'a soru yönelten komisyon, dünyada ve Türkiye'de milli güvenlik kavramının ortaya çıkışını, 28 Şubat öncesi siyasi durum analizini, yine bu süreçte siyasi durumun nasıl olduğunu ve Türkiye'yi bu duruma getiren sürece ilişkin bilgi istedi.

Komisyon Refah-Yol hükümeti dönemine ait analiz içeren sorular da yöneltti. Başbakan Erdoğan'a yöneltilen sorular arasında 28 Şubat sürecinde medyanın rolü, 28 Şubat toplantısı öncesi ve süreci, toplantıda neler olduğu ve o toplantı sürecini nasıl işlediği soruldu. Komisyonun bilgi almak istediği konular arasında, 28 Şubat MGK kararlarının uygulamaları, o kararların altına dönemin Başbakan'ı Necmettin Erbakan'ın imza atıp atmadığı, 28 Şubat sürecinin hukuksal ve yargısal boyutu, 28 Şubat sürecinin devlet ve toplum üzerine yansımaları ve bunun sokakta karşılığını nasıl bulduğu ve nasıl yankılandı soruları yer aldı.

Başbakan Erdoğan'a ayrıca 27 Nisan e-bildirisi, süreci ve sonrası da soruldu. Komisyon, 28 Şubat sürecinin ekonomik etki analizi konusunda da yorum istedi.

Soruların başlıkları 25 sayfa tutuyor. Gelecek soru adetine göre Başbakan'ın cevap verme süreci uzayacak ya da kısalacak.

BİZE ULAŞIN