Bakan Ergin'den flaş açıklama

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerindeki açlık grevlerinin dün sona ermesinin memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, bu süreçte terörist başı Abdullah Öcalan ile görüşülüp görüşülmediği sorularına, "İhtiyaç duyulduğu zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır" cevabını verdi.

Yargıtay ve Danıştay üyelerinin mazbata törenine katılan Adalet Bakanı Sadulah Ergin, tören sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazetecilerin açlık grevleriyle ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Ergin, açlık grevlerinin sonlandırılmış olmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Ceza infaz kurumlarımızda açlık grevi eyleminde bulunanlar önceki akşam itibariyle başlayan ve dün sonlanan bir süreçte, bu eylemlerini sonlandırdılar. İlk başlayanlar 67-68 gün oldu ve onlardan başlamak üzere bu tekrar normal şartlara dönüş için sağlık bakanlığımızın yoğun gayreti oldu. Uzman doktorlarımızın kontrolünde herhangi bir komplikasyon çıkmaması için gerekli çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. Bu anlamda bu şekilde sonuçlanmış olması memnuniyet verici. Esas itibariyle zaten böyle bir yöntemi demokratik bir yöntem olmadığı konusunda hemfikiriz. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Sayın Ria Oomen-Ruijten altını çizmişti. Bu anlamda demokratik katılım yolları, demokratik çözüm kanalları ve siyasi kanalların açık olduğu bir yerde bu tip eylemlerin savunulması doğru değildir diye düşünüyorum. Halbuki bu eylemlerin kaynağında zaten cezaevi koşulları yoktu. Cezaevleriyle ilgili olmayan bir konuyla ilgili yapılan eylemlerin netice itibariyle dün neticelenmiş olmasından memnuniyetimi ifade ediyorum."

'ÖCALAN'LA GÖRÜŞME, İHTİYAÇ DUYULDUĞU ZEMİNDE YAPILMIŞTIR, YAPILACAKTIR'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu süreçte terörist başı Öcalan ile görüşülüp görüşülmediği sorulması üzerine ise şunları söyledi:

"Aile mensuplarının İmralı'ya gidişiyle ilgili herhangi bir sorun olmadığını daha önce ifade ettim. Sayın Başbakanımız da bunun altını çizdi. Biz de defalarca ifade ettik. Cezaevinde, İmralı'da bulunan 6 kişinin aile mensuplarına cezaevleri ile ilgili yasadan tanınan haklar kendilerine kullandırılıyor. Bu anlamda herhangi bir engelleme söz konusu değildir. Yalnız Öcalan'ın avukatlarına ilişkin bir süredir uygulanan bir durum vardı. Onunla ilgili sıkıntı var. Ama onun dışında cezaevi koşullarıyla ilgili olarak İstanbul Silivri'dekiler hangi şartlardan istifade ediyorsa, Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'ndekiler hangi şartlardan istifade ediyorsa, İmralı'da da aynı rejim geçerli."

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetecilerin ısrarla Öcalan'la görüşülüp görüşülmediği sorusunu yinelemeleri üzerine, "Zaman içerisinde defalarca ifade ettik, devletin istihbarat birimleri, güvenlik güçlerimizin terörle mücadelede sürdürülen politikaları gereği ihtiyaç duyulduğu zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır demiştik. İhtiyaç duyulduğu zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda öyle bir durum değildir. Yıllar önce sorulan bu soruya aynı cevapları verdiğimi hatırlıyorum, bugün de aynı noktadayız" cevabını verdi.

Bakan Ergin, basın mensuplarının Öcalan'ın avukatlarıyla görüşüp görüşemeyeceği sorusu üzerine ise, "Bunları önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN