Gazze'ye ilaç Mısır'dan gidecek

Mursi'nin Refah kapısını hiç kapanmayacak şekilde açma sözü üzerine Türkiye Gazze'ye yaptığı ilaç yardımları için bu kapıyı kullanma kararı aldı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Mısır ziyareti sırasında Kahire'de hızlı bir Gazze diplomasisi trafiği yaşandı. Erdoğan ile birlikte Katar Emiri Halife el Tani, Hamas lideri Halid Meşal de iki gün boyunca Kahire'deydi. Erdoğan Mısır programının ilk gününde Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile bir araya gelirken, ikinci gününde Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Tani ile buluştu. Erdoğan'ın konakladığı Four Seasons otelin 29. katında yapılan görüşmede İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırı ile Suriye'de yaşanan çatışmalar ele alındı. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Gazze'ye giderek 234 milyon dolarlık yatırım sözü veren Katar Emiri Tani'den Gazze izlenimlerini dinledi. Görüşmede İsrail ile Hamas arasında ateşkesin bir an önce sağlanması ve daha fazla kan akmasının önüne geçilmesi için birlikte çalışma kararı alındı. Erdoğan, Tani ile otelinde görüşürken Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de Hamas lideri Halid Meşal ile bir araya geldiği öğrenildi. Mursi'nin, Erdoğan ile önceki gün gerçekleştirdiği görüşmesinde alınan kararları Meşal'e aktardığı ifade edildi. Mursi önceki gün de Katar Emiri Tani ile bir araya gelmiş, Gazze meselesi ele alınmıştı. Başbakan Erdoğan, Hamas'ın ateşkes için ABD gibi ülkelerden İsrail'in saldırılarının durdurulacağı konusunda garanti istediğini belirtmişti.

REFAH NEFESİ

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Gazze'ye açılan Refah kapısının hiç kapanmayacak bir şekilde yeniden açılacağını Erdoğan'a söylediği öğrenildi. Mursi, "Kapıyı hiç kapanmayacak şekilde yeniden açmayı planlıyoruz" dedi. Başbakanlık kaynakları Türkiye'nin Gazze'ye yaptığı yardımları bundan sonra ağırlıklı olarak Mısır'daki Refah kapısından yapacaklarını belirtti. Gazze'ye özellikle ilaç yardımı yapılacak. İlaçlar Mısır'dan alınacak ve refah kapısından Gazze'ye gönderilecek. İlaçların bozulmaması için büyük boyutlardaki kolilerde değil, ihtiyaca göre belirli aralıklarla gönderileceği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, temaslarının ardından dün saat 22.15'te İstanbul'a döndü.

İKİLİ GÖRÜŞMELER
Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Türk-Mısır İş Forumu'ndaki konuşmasının ardından Semiramis Otel'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil el-Arabi ile yaklaşık 40 dakika görüştü. Başbakan Erdoğan Mısır'daki Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le de görüştü. Erdoğan, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ateşkesin sağlanması halinde yarın Arap Ligi Dışişleri Bakanlarının Gazze'ye gideceğini ve heyette Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da yer alacağını ifade etti.

BİZE ULAŞIN