Gözyaşlarıyla döndü

Suriye'de üç ay tutuklu kaldıktan sonra dün Türkiye'ye dönen gazeteci Ünal: Aylarca iki metrekarelik hücrede, tek bir battaniyeyle betonda yattım. Aileme kavuştum, çok mutluyum

87 gün boyunca zorla tutulduğu Suriye'den CHP heyeti tarafından teslim alınan gazeteci Cüneyt Ünal, eşine sarılıp kameralar karşısına geçtiğinde gözyaşlarını tutamadı. Suriye'de 3 aydır tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal, dün öğleden önce CHP heyeti ile birlikte Yayladağı Sınır Kapısından Türkiye'ye girdi. İlk sözü "Ülkeme geldiğim için çok mutluyum" olan Ünal, önce eşi Nuran Ünal ile hasret giderdi. Eşine sarılırken gözyaşlarını tutamayan Ünal, CHP heyeti ile birlikte yaptığı açıklamada, "Yaşadığım onca şeyden sonra evime, aileme ve işime kavuşmak çok güzel bir şey. 90 gün boyunca 2 metre karelik bir alandaydım ve betonda tek bir battaniyeyle yattım. Hiç kimseyle konuşamadım. Gözümü her açtığımda karşımda soğuk bir duvar vardı. Gözümü her kapattığımda yine o soğuk duvarı hissediyordum. Ama şimdi evimdeyim ve dün (önceki) gece ilk kez bir sıcak yatak gördüm ve sonunda eşime ve aileme kavuştum, çok mutluyum" dedi. Eşi Nuran Ünal ise "90 gün boyunca çok şeyler yaşadım. Eşimin serbest kalmasında emeği geçen herkese minnettarım" dedi. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, hiçbir siyasi beklenti içerisine girmediklerini tamamen insani duygularla, tamamen milletvekilliği görev ve sorumluluk bilinci ile hareket ettiklerini söyledi. Ünal'ı sınırda karşılayanlar arasında Japon gazeteci Kazutaka Sota da vardı. Sato, gazeteci olan eşi Mika Yamamoto'nun öldüğü çatışma hakkında Ünal'ın bilgisi olup olmadığını sordu. Ünal, "Çatışma sırasında Mika'yı görmedim ama daha sonra fotoğraf makinesi kaldığım cezaevine getirildi. Sadece fotoğraf makinesini gördüm" dedi. Sato, bunun üzerine büyük bir üzüntü ile Ünal'ın yanından ayrıldı. Ünal, Başar Kadumi ile Sato ve Yamamoto çifti Suriye'ye birlikte girmiş, askerlerin saldırısına uğradıklarında hepsi farklı bir yöne kaçarken Ünal ve Kadumi tutuklanmış Yamamoto ise öldürülmüştü. Gazeteci Ünal ve CHP heyeti daha sonra Ankara'ya gitti. Esenboğa Havalimanı'nda Ünal'ı babası Hikmet Ünal, annesi Arife Ünal, kardeşleri ve yakınları karşıladı. Ankara'dan İstanbul'a eşiyle geçen Ünal, Eyüp Karlıtepe Mahallesi'ndeki evine 3 ay sonra dönmüş oldu.

İran'la müzakerelerden sonuç alınamamıştı
Kameraman Cüneyt Ünal'ın 87 günlük esareti sırasında İran ve Türkiye arasında zorlu bir müzakere yaşandı. İran, Mart ayından bu yana 28 İranlı hacının kurtarılması için Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan talepte bulunuyordu. Ünal'ın kaçırılmasının ardından Davutoğlu bu defa İranlı meslektaşı Salihi'den yardım istedi. Ancak geçen zamanda İran'dan olumlu yanıt gelmeyince Esad'ın önce Aydınlık Gazetesi'ne yaptığı açıklamalar dikkatle takip edildi. Ardından da Eryılmaz aracılığıyla açılan kanala Ankara olumlu yanıt verdi. Süreçte, Davutoğlu'nun basın danışmanı Osman Sert bizzat devreye girdi. Sert, Ünal'ın eşi Nuran Ünal ile birlikte İstanbul ve Ankara'da gazetecilerin örgütlenmesini sağladı. Çünkü Cüneyt Ünal, Sert ile birlikte uzun yıllar aynı kurumda çalışmış, Ankara'daki görevinden de Sert ile istifa ederek Kudüs'e gitmişti. Sert'in gazeteciliği bırakıp bakanlığa geçmesinin ardından Ünal da serbest çalışmaya başlamıştı.

BİZE ULAŞIN