Demirel de 'çalışma grubu' kurmuş

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan 28 Şubat alt komisyonunun taslak raporunda, 28 Şubat sürecinde, Batı Çalışma Grubu (BÇG) benzeri bir yapının Çankaya Köşkü'nde Demirel tarafından oluşturulduğunu ortaya koydu. Komisyonun taslak raporunda Cumhurbaşkanlığı Çalışma Grubu (CÇG) ile ilgili şunlar kaydedildi:
Batı Çalışma Grubu'nun bir benzeri olarak görülen çalışma grubunun, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz başkanlığında, Fahri Öztürk, (E) Kur. Alb. Oğuz Özbilgin, Özhan Üzümcüoğlu ve Kemalettin Alikaşifoğlu'ndan oluştuğu anlaşılmaktadır. Her türlü bilgi ve belgenin söz konusu Çalışma Grubu tarafından incelenip, gerekli araştırma ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Demirel'e arz edildiği görülmektedir.
Bu süreçte Cumhurbaşkanlığına intikal eden belgelerin önemli bir kısmının, Genelkurmay ve MİT tarafından "irticai faaliyetler" konusunda hazırlanan brifing vb. çalışmalar ile bu çalışmalarda yer alan iddia ve tespitler çerçevesinde, ilgili Bakanlık, kurum ve kuruluşlarından istenen cevabi yazılar olduğu görülmektedir. Oğuz Özbilgin'in bilgisayar ortamında yazıp, el yazısıyla üzerine notlar düştüğü, "İrticai Faaliyetler ve Cumhurbaşkanlığında yapılan işlemler" başlıklı notta söz konusu brifingler çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yapılan çalışmalar özetlenmektedir.
Hazırlanan bu nottan, 17 Ocak 1997 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Demirel'e verilen söz konusu brifingin, 28 Şubat tarihli MGK toplantısı öncesinde adeta işaret fişeğini teşkil ettiği; brifingde yer alan 54 iddia hakkında Cumhurbaşkanı riyasetinde, gizli bir çalışma grubu teşkil edildiği, çalışmalar çerçevesinde Cumhurbaşkanı Demirel'in imzasıyla Başbakan Erbakan'a 3 Şubat'ta bir, 4 Şubat'ta üç olmak üzere, toplam dört mektup yazıldığı, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri imzasıyla İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına mektuplar yazıldığı, MİT Müsteşarlığından alınan bilgilerle birleştirilerek hazırlanan nihai 'İrticai Faaliyetler Raporu'nun da, 28 Şubat MGK toplantısında MİT Müsteşarı tarafından takdim edildiği anlaşılmaktadır.
MİT tarafından Demirel'e özel brifing verildiği belirtilen raporda "Brifingde, 'İslamcı unsur olarak gösterilen Refah Partisi'nin ve ona yakın çizgideki 'Milli Görüşçü' vakıf, dernek vb. örgütlenmelerin, diğer İslamcı gruplarla beraber, yasa dışı faaliyetler yürüttükleri öne sürülerek, bu faaliyetlerin, Türkiye'nin istikrar ve güvenliğini tehdit eder boyuta geldiği öne sürülmektedir. Başbakanın haberi ve onayı alınmaksızın, Devletin başına arz edildiği görülen bu istihbarat çalışmasında; iktidardaki Refah Partisi'nin ve partiye yakın toplum kesimlerinin, 'Milli Görüşçüler' şeklinde tanımlanarak, 'Radikal İslamcılar' ve 'Tarikatlar' olarak ifade edilen diğer 'irticai unsurlarla' beraber, uzun yıllar boyunca, yakından takip edilmekte olduğunu göstermektedir' görüşüne yer verildi.

AK Parti'ye övgü
Raporda, 27 Nisan e-bildirisi de değerlendirildi. Raporda "Söz konusu açıklama ile demokrasiye müdahale etmeye yönelik girişim, sivil iktidarın bu müdahale karşısındaki yerinde tutumu ve tutumunu sürdüreceği yönündeki iradesi karşısında başarısız olmuştur" tespitinde bulunuldu.

Muhalefet 27 Nisan'ı sordu
Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyesi muhalefet milletvekillerinden Başbakan Tayyip Erdoğan'a ağırlıklı olarak 27 Nisan e - bildirisi ve Büyükanıt'la Dolmabahçe'de yaptığı görüşmeye ilişkin sorular geldi. CHP'li üyelerin hazırladığı bazı sorular şöyle: "Dolmabahçe'de dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile 2.5 saat ne görüştünüz? Bu görüşme usullere uygun mudur? Bu görüşmeye ilişkin tutanak var mı? Şahsınızla ilgili hükümetin icraatları ilgili muhtıra yayımladı. Büyükanıt tarafından kabul edilmese de bu "e-muhtıra" olarak biliniyor." MHP'li üyelerin soruları da 27 Nisan ve Dolmabahçe görüşmesine yönelik oldu. Komisyonun soruları bugün iletilecek.

BİZE ULAŞIN