Seyit Çavuş'un kahramanlığı

Genelkurmay, kanserli annesi için uzman çavuş olan şehit Seyit Yalçın'ın o günkü fedakarlığını paylaştı. İki PKK'lıyı etkisiz hale getiren Yalçın yaralandı, o halde kadın teröristi fark edip teslim olmasını sağladı. PKK'lının bilgileriyle operasyon yapılırken o şehit düştü

Kanserli annesini tedavi ettirebilmek için uzman çavuş olduktan sonra Şemdinli'de PKK'lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Seyit Yalçın'ın ordudaki kahramanlıklarını sadece SABAH ile paylaşan Genelkurmay Başkanlığı bir ilke imza attı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, şehit Seyit Yalçın'ın annesi için yaptığı fedakârlığın hikâyesini SABAH'ın manşetinden okuyunca şahadet hikâyesinin de gazetemiz aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılması için bizzat talimat verdi. Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı da Seyit Yalçın'la ilgili hazırladığı bilgi ve belgeleri gazetemizle paylaştı. Seyit Çavuş'un hayat hikâyesi kadar şehadet hikâyesi de ilginç.

BİRLİĞİN ÖNÜNDEYDİ

Genelkurmay Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre Şemdinli'de 2 sivilin ölümüne, 17 sivilin de yaralanmasına yol açan saldırıyı gerçekleştiren gruba yönelik olarak 4 Kasım günü Şafak-15 isimli bir operasyon başlatıldı. 80-90 kişilik terörist grubun yeri tespit edildi ve operasyon için düğmeye basıldı. Şehit Seyit Yalçın da Şemdinli'deki Habeşti Yayla Bölgesi'ne indirilen Özel Kuvvet Birlikleri'nin en önündeydi. Yalçın, sık ağaçlık arazide 30 metre gibi yakın bir mesafeden teröristlerle çatışmaya girdi. Bir teröristle yakın mesafeden cesaretle çarpışan Seyit Çavuş, D. kod adlı İran uyruklu teröristi etkisiz hale getirdikten sonra diğer teröristlerin kaçmasına engel olmak için manevra yaparken yaralandı. Yaralı olmasına rağmen kahramanca yakın mesafeden temasa girdiği ikinci teröristi de etkisiz hale getirdi.

YARALI PKK'LI KADIN
Çanakkale'de top mermisi taşıyarak tarihe adını yazdıran Seyit Onbaşı gibi kahramanlıklar sergileyen Seyit Çavuş, kan kaybetmesine ve halsiz düşmesine rağmen çatışmaya devam etti. Hemen önündeki mevzide yaralı bir kadın teröristin olduğunu tespit etti. Teröriste "Teslim ol" çağrısı yapan Seyit Çavuş, yaralı teröriste ateş etmek isteyen arkadaşlarına da engel oldu. Kadın terörist teslim alındı. Kan kaybı nedeniyle bayılan Seyit Çavuş, tim personeli tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra helikopterle hastaneye götürüldü. Bu arada Özel Kuvvet Timleri, Seyit'in ikazı sayesinde yaralı ele geçirilen teröristle arazide yaptıkları ilk mülakatın ardından onun gösterdiği yerlere operasyon düzenlendi. Bu teröristin gösterdiği yer ve verdiği bilgiler doğrultusunda bölgede 42 terörist etkisiz hale getirildi. Ve ardından Seyit Çavuş'un, kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi'nde şehit düştüğü bilgisi geldi.

VE OPERASYON...

Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre, çatışma günü terörist grubun hareketliliği, İnsanlı Keşif Uçağı (İKU), İHA görüntüleri ve telsiz dinlemeleri gibi teknik istihbaratlarla da teyit edilmişti. Seyit Çavuş'un şehit düştüğü 7 Kasım 2012 tarihinde Şemdinli ilçesi Habeşti Yayla Bölgesi'ne Özel Kuvvet ve Jandarma Özel Harekât (JÖH) gibi seçkin birlikler indirildi. Yaralı olduğu halde iki teröristi etkisiz hale getiren Seyit Yalçın'ın teslim olmasını sağladığı kadın terörist, teslim olduktan sonra gördüğü muamelenin terör örgütü sözde sorumluları tarafından kendilerine anlatılandan çok farklı olduğunu, terör örgütü mensuplarının kendisinin yaralanması üzerine bırakıp kaçtıklarını, bulunması halinde ise intihar etmesini söylediklerini ifade etti. Teslim olan PKK mensubunun gece boyunca verdiği bilgiler ve Asır, Engerek ve Kerkenez adlı termal kameraları ile İHA'lardan elde edilen bilgiler doğrultusunda bölgeye sevk edilen savaş uçakları ve taarruz helikopterleri gece boyunca tespit ettikleri hedefleri vurdu. İki günde bölgede etkisiz hale getirilen terör örgütü mensubu sayısı 42 oldu. Ve sabah 08:30 sularında gelen Seyit Çavuş'un şehit düştüğü haberi geldi. Haber, Seyit Çavuş'un Özel Kuvvetler'deki arkadaşlarını yasa boğdu.

BİZE ULAŞIN