"Anayasa Mahkemesi'nin üyeleri tehditle karar verdi"

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun, 28 Şubat süreciyle ilgili alt komisyon raporunda yargı ve Anayasa Mahkemesi'ne ağır eleştiriler yöneltildi. Raporda Genelkurmay tarafından verilen brifinglerde amacın 'hakimlerin hizaya getirilmesi' olduğu vurgulandı.

SEÇİM ENGELLENDİ

Refah Partisi, Fazilet Partisi kapatma davaları ile Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararının yer aldığı raporda '367 kararıyla hukukun zorlandığı' vurgulandı. Raporda "27 Nisan e-bildirisi ve CHP genel başkanının 'iptal kararı verilmezse kaos çıkar' tehdidi altında verilen karar, kamu vicdanında olumlu bir yer bulamamıştır. Günümüzde ortaya çıkan olaylar, Anayasa Mahkemesi'nin, mahkemeyi etkilemeye yönelik kampanyaların etkisi altında böyle bir karar verdiğini ortaya koymuştur. Anavatan Partili ve Doğru yol Partili milletvekillerini telefonla tehdit eden emekli generallerin, mahkeme üyelerini de benzer yöntemle etkiledikleri ortaya çıkmıştır.Anayasa Mahkemesi, iptal kararı ile cumhurbaşkanlığı seçimini engellemiştir" denildi.

İMAM HATİP VURGUSU
Raporda imam hatiplerle ilgili ise şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Yargının, darbe süreçlerinde emir komuta zinciri içerisinde hareket etmesi için, imam hatip okulları gündeme alınmıştır. İmam hatip okulları üzerinde oynanmak istenen oyunlar için önce Batı Çalışma Grubu bünyesinde proje yapılmıştır. Darbe sürecinde iktidara getirilenler, kendilerine altın tepsi içinde sunulan iktidar karşılığında, önce imam hatip okullarının orta kısmını kapatmış, bununla yetinilmeyerek, üniversite sınavı ile hak ettiği her üniversiteye girebilen imam hatip okulu öğrencilerinin önüne 'kat sayı' engeli getirilmiştir."

BİZE ULAŞIN