'Sizi asla yalnız bırakmayacağız'

Gazze'de yapılan Arap Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu, "Filistin'in geleceği geleceğimizdir. İnşallah bu işgal bitene kadar yanınızda olmaya devam edeceğiz" dedi


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in bombardımanının devam ettiği Gazze'de Filistinlilere "yanınızdayız" mesajı verdi. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki Arap dışişleri bakanlarından oluşan heyetle Gazze'ye giren Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Filistin'in geleceği geleceğimizdir. İnşallah bu işgal bitene kadar, Kudüs de özgürlüğüne kavuşana kadar yanınızda olmaya devam edeceğiz" dedi. Filistinlilerin yaşadıkları zulüm nedeniyle Anadolu'daki 75 milyon insanın yüreğinde yaralar açıldığını kaydeden Davutoğlu, tarihi ziyaret olarak tanımladığı Gazze ziyaretine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türkiye'deki 75 milyonun selam ve mesajını ileterek sözlerine başladı. Davutoğlu, şunları söyledi:

SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ: Bugün biz kendi evimizdeyiz ve kendi ailemizin sıkıntılarını paylaşmak için buradayız. Mesajımız şudur: Ne olursa olsun, hangi baskı ve zulüm olursa olsun, sizlerle dayanışmamız bitmeyecektir. Sizler sadece kendi onurunuz için değil, bütün insanlığın onuru için mücadele ediyorsunuz. Allah ve bütün insanlık şahit olsun ki sizi bu mücadelede yalnız bırakmayacağız.

ACINIZ ACIMIZ: Acılarınız acımızdır, kaderiniz kaderimizdir, geleceğiniz geleceğimizdir. Bilin ki dökülen her kanın acısı, Anadolu'daki 75 milyon insanın yüreğinde büyük yaralar açmaktadır. İnşallah bu işgal bitene kadar, Kudüs özgürlüğüne kavuşana kadar bu mücadelede yanınızda olmaya devam edeceğiz.

TARİH SİZİ AFFETMEYECEK: Arap Birliği Genel Sekreteri ve Arap Birliği üye ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Gazze'yi ziyaret ederek, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler'e bir mesaj vermek istedik. Uluslararası topluma şu mesajı iletmek istiyoruz: Sizler, İsrail'in bu zulümlerine sessiz kalabilirsiniz. Hatta bu zulümleri meşru gösterecek açıklamalar da yapabilirsiniz ama bilin ki insanlık vicdanı ve tarih, İsrail'in bu zulmünü mazur görenleri hiçbir zaman affetmeyecektir. Bilin ki bizler, Arap dünyası, Türkiye ve İslam dünyası, bu haksızlıklara karşı omuz omuza durmaya devam edecektir.

İNSANLIK DIŞI AMBARGO KALKMALI: İsrail, bu saldırıları derhal durdurmalı ve aynı zamanda da Gazze üzerindeki bu insanlık dışı ambargo da derhal kaldırılmalıdır. Gazze'nin İsrail tarafından bir açık hava hapishanesi haline dönüştürülmesine izin verilmemelidir. Burada bu insanlık dışı ablukayı kaldırmak için canlarını feda eden Mavi Marmara şehitlerine de selam olsun diyorum. Biz hep beraber bütün bir insanlık alemi olarak, Arap dünyası, İslam dünyası ve Türkiye olarak hep beraber bu ablukanın kaldırılmasına kadar omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

SABAH YAKIN:
Son olarak şunu da söylemek isterim ki: Filistinli kardeşlerimiz, Gazzeli kardeşlerimiz bilsinler ki karanlığın en yoğun olduğu gece anı aynı zamanda sabaha en yakın olan andır. Sabah yakındır. Özgür günlerde de uyanacağınız sabahta da beraber olmak üzere sizleri Allah'a emanet ediyoruz.

YOĞUN İLGİ

Davutoğlu'nun Gazze'de bulunduğu sırada İsrail Heronları bazı bina ve sokakları bombaladı. Bombalama sırasında hayatını kaybedenler ve yaralananlar Davutoğlu'nun ziyaret ettiği Şifa Hastanesi'ne kaldırıldı. Davutoğlu akşam saatlerinde Şifa Hastanesi'ne gelerek yaralıları ziyaret etti. Davutoğlu'na Hastanede Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da eşlik etti. Davutoğlu ve beraberindekiler, ayrıca önceki gece İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırısında, 12 üyesini kaybeden Ed- Delu ailesine de taziye ziyaretinde bulundu. Gazze'yi ziyaret eden, "ilk üst düzey Türk yetkilisi" olarak tarihe geçen Davutoğlu ile Arap bakanları, sınır kapısında, Filistinli yetkililer karşıladı. Davutoğlu, Gazze'de Filistinliler'in yoğun ilgisiyle karşılaştı. Davutoğlu, beraberindekilerin bulunduğu konvoyla Gazze kent merkezine doğru giderken çok sayıda Filistinli, ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara çıktı. Filistinliler, yol boyunca Türkiye ve Davutoğlu lehine sloganlar attı.

BİZE ULAŞIN