TSK'da yeni dönem

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 30 yıllık terörle mücadelede kayıp vermesinin ardında taktik değiştirdi.

Gayrinizami harp tekniklerini ön planda tutan Genelkurmay Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya karşı savaş eğitimi alan uzman timleri görevlendirdi. Çatışmalara 3 aylık acemi erler yerine tam donanımlı savaş eğitimi alan profesyonel askerler giriyor.


SAVAŞ EĞİTİMİ ALAN TİMLER SINIRDA

Terörle mücadelede kolay kayıp verilmesini ardında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha önce gündeme getirdiği profesyonel ordu adım adım hayata geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde teröre karşı profesyonel birlikler kurdu. Kara kuvvetleri Komutanlığı'nın sözleşmeli er ilanı ile ön başvuru yapan 35 bin kişiden bin 500'ü testler ve sağlık muayenesi sonucundan sözleşmeli uzman onbaşı ve uzman çavuş olarak orduya alındı. Savaş eğitimi alan sözleşmeli askerler sıcak çatışmaların yaşandığı: Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Siirt, Bingöl ve Tunceli kırsalında oluşturulan komando birliklerine görevlendirildi. Subay, astsubaylardan oluşan 14 kişilik timlerde yer alan uzman askerler örgüt mensupları ile kimi zaman göğüs göğse geliyor. Profesyonel ordu Türkiye-Irka ve Suriye sınırlarında 24 saat görev yapıyor.


ERLER NÖBETTE


Teröre karşı yeni dönem ile strateji geliştiren Genelkurmay Başkanlığı, 3 aylık acemi birliği eğitiminin ardında birliklerine katılan erleri ise daha güvenli yerlerde görevlendiriyor. Vatani görevini yapan erler; çatışma bölgelerindeki yol güvenliği, karayollarında yapılan mayın tarama faaliyetleri ve askeri kışlaların güvenliği için oluşturulan nöbet kulelerinde görev yapıyor. Acil ihtiyaç duyulmadıkça erler çatışma bölgesine sokulmuyor.

YILMAZ: GÖNDERMİYORUZ

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da konuyla ilgili Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı: "Bakanlığımız ve TSK, bu konuda titiz bir çalışma yürütüyor. Bir süreden beri profesyonel personelimiz dışında hiç kimseyi aktif çatışma alanlarına göndermiyoruz. Terör örgütünün bitirilmesine yönelik darbelerle son dönemde özellikle önemli başarıların elde edildiği ortada. Bu profesyonel oluşumla, terör belasının kısa süre içinde bittiğini hep birlikte göreceğiz. Komutanlarımız dahil herkes her gün arazide ve bu işi tamamen bitirmeye kararlı."


PROFESYONEL KADROYA BİN 500 KİŞİ BAŞVURDU

Eskiden kısa ve uzun dönem askerler, çatışma bölgelerinde aktif olarak kullanılıyor, bu durum "Neden bu çocuklar az bir eğitimle sadece görüntü olsun diye çatışma alanlarına sürülüyor" diye eleştiriliyordu. Bunun üzerine son 5 yılda terörle mücadelede uzmanlaşmış ve o bölgede uzun süre kalması planlanmış personelin yetiştirilmesi için düğmeye basılmıştı. Başvurular açılmış, sözleşmeli er, erbaş eğitimi başlatılmış ve ilk etapta önemli sayı artışı sağlanmıştı. Hükümet, Mart 2011'de 50 bin kişilik bir profesyonel kadro daha tahsis etmişti. Ancak operasyon tazminatıyla birlikte 3 bin 100 lira maaş ve yıllık 7 bin liralık tazminatın teklif edildiği uzman erbaş alımında başvuru 1500'ü bile bulmadı.

Kaynak: Habertürk-Hürriyet

BİZE ULAŞIN