Başbakan: TSK karar verecek

D-8 zirvesi için Pakistan'da bulunan Başbakan Erdoğan gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Filistin arasında sağlanan ateşkesi takip ettiklerini söyledi. Erdoğan, NATO tarafından Suriye sınırına yerleştirmesi beklenen Patriot füzelerinin yerini TSK'nın belirleyeceğini de ifade etti.

D-8 liderler zirvesine katılmak üzere İslamabad'da bulunan Başbakan Erdoğan, zirve öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan, Türkiye'ye konuşlandırılacak patriot füzeleriyle ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

"Sayısal olarak şu kadar olacak ifadesini kullanmak yanlıştır. Ancak atılan adım şudur. Şu anda bizim topraklarımız aynı zamanda 4. maddeye göre NATO'nun da topraklarıdır. Burada NATO ile yapılan görüşmeler çerçevesinde burada savunma esaslı olmak üzere böyle bir adım atılmaktadır. Bunun nereye yerleştirilip yerleştirilmeyeceği bizim silahlı kuvvetlerimizin mensuplarının da uygun görmesiyle, onlar nereye uygun görürlerse oralarda bu yerleşim olacaktır. Bu tamamiyle savunma esaslı olarak, yani karşı tarafın muhtemel bazı saldırılarına karşı alınacak bazı tedbirlerdir. Sayısal olarak NATO buraya ne kadar asker gönderir veya güvenlik elemanı gönderir, bunu şu anda bilmemiz mümkün değil, önemli de değil. Ama bunun için NATO'nun bir uygulaması olacağı için de TBMM'den herhangi bir izni gerek yok.""İSRAİL-FİLİSTİN ATEŞKESİNİ TAKİP EDİYORUZ"

Erdoğan, Mısır temasları ve İsrail-Filistin arasında sağlayanan ateşkesle ilgili olarak şunları söyledi:

"Mısır seyahatimizde yoğun olarak gerek Türkiye-Mısır ilişkilerini değerlendirmenin yanında özellikle bu süreç içerisinde malum İsrail-Filistin, Gazze arasındaki bu çatışmalarda bizler bu süreci Mısır'dan, Kahire'den takip ettik ve Kahire'de de bu gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk. Bu arada da yine Arap Ligi'nin orada toplanıyor olması önemliydi. Ve Arap Ligi Genel Sekreteri ile de yine Kahire'de bir görüşmemiz oldu. Görüşmeler öncesinde daha önce de açıkladığım gibi gerek Sayın Obama ile bir telefon irtibatı kurmuştuk, yine Sayın Putin ile bir telefon irtibatımız olmuştu. Mursi ile olmuştu, yine aynı şekilde Halid Meşal ile olmuştu. Tabi Kahire ziyaretimizde görüşmelerimizi orada dörtlü olarak yürütme fırsatımız oldu. Gerek Sayın Mursi uzun uzadıya olan görüşmelerimiz, gerek Halid Meşal ile Katar Emiri ile olan görüşmelerimiz bu süreç içerisindeki ateşkese yönelik bir çalışmaydı. Tabi bu ateşkesle birlikte neler olacak, geleceğe yönelik neler yapılabilir, bunları görüştüğümüz bir süreçti. Ve hamd olsun, ilk 24 saat içinde her ne kadar netice alınmadıysa da, 48 saat içerisinde bir netice alındı. Ve böylece ateşkes temin edilmiş oldu.
Ve bu arada da bildiğiniz gibi dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcım Ömer Bey'i orada bıraktım. Aynı zamanda, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarımı orada bıraktım. Onlar da bu süreci orada, bizim arkamızdan takip ederken, Dışişleri Bakanım da, Arap Ligi dışişleri bakanlarından 10 dışişleri bakanı Gazze'ye geçmiş oldular, onlar da Gazze'deki süreci orada yerinde bizzat takip etmiş oldular. Böylece temennimiz bundan sonraki süreçte tekrar aynı durumların meydana gelmemesidir. Süreci aynı hassasiyetle takip ediyoruz. "

BİZE ULAŞIN