Gazze'ye gönüllü hekimler aranıyor

Yeryüzü Doktorları Derneği, ''Gazze'ye gönüllü hekimler aranıyor'' kampanyası başlattı.

Yeryüzü Doktorları Derneği'nden yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı belirtilerek, mevcut yaralıların yanı sıra 2006 yılından beri sistematik devam eden saldırılarda yaralanan binlerce Filistinli'nin ileri tıbbi bakıma ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Gazze'de yaşanan olaylar sonrasında tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyacının had safhaya ulaştığı için ''Gazze'ye gönüllü hekimler aranıyor'' adı altında bir kampanya başlatıldığı bildirilen açıklamada, Gazze'de yaralıların tedavileri için yürütülen acil tıp çalışmaları ve geç dönem rehabilitasyon çalışmaları çerçevesinde gönüllü doktorlara çağrı yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Gazze'nin sağlık altyapısı ortalama şartlardadır ve temel branşlarda hekim sayıları da yeterlidir. Ancak saldırı dönemlerinde artan hasta sayısı ve ileri cerrahi uygulamalar konusundaki yetersizlikler yaralıların yaşamını tehdit etmektedir. Gönüllü hekimlerimizden saha şartlarını ve riskleri değerlendirerek başvurularını yapmalarını rica ederiz. TİKA ve Sağlık Bakanlığı'nın işbirliği ile gönüllü personel görev izinli sayılmakta ve özlük haklarında bir kayıp yaşanmamaktadır'' denildi.

Gönüllü doktorların başvuru için ''www.yeryuzudoktorlari.org'' adresi üzerinden gönüllü başvuru formunu doldurup ''bilgi@yyd.org.tr'' mail adresine özgeçmişlerini göndermeleri istenen açıklamada, anesteziyoloji ve reanimasyon, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk cerrahisi, genel cerrahi, göz hastalıkları, göğüs cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum, kalp ve damar cerrahisi, kulak burun boğaz, ortopedi ve travmatoloji, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, radyodiagnostik üroloji uzmanlık alanları ile periferik damar cerrahisi, harp cerrahisi, gastroenteroloji cerrahisi, el cerrahisi, çocuk kalp ve damar cerrahisi yan dal uzmanlık alanlarında doktorlara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

BİZE ULAŞIN