'İstediğimiz an radar üssünü kaldırabiliriz'

CHP'ye Kürecik yanıtı veren Erdoğan, "NATO'nun kurduğu bir sisteme 'burası İsrail için kurulmuştur' diyorsak bu siyaset acemiliğidir" dedi. Erdoğan Türkiye'nin isterse üssü kaldırabileceğini söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin eleştirdiği Kürecik radar üssünü, Türkiye'nin istediğinde üssü kaldırabileceğini söyledi. D-8 zirvesi için Pakistan'a gitmeden Esenboğa Havalimanı'nda basının sorularını yanıtlayan Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin şu mesajları verdi:

FÜZE DEĞİL RADAR

(Kürecik) NATO'nun kurmuş olduğu bir sistemi biz kalkıp da 'burası İsrail için kurulmuştur' diye değerlendiriyorsak ciddi bir siyaset acemiliğidir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, daha çıraklık sürecini aşamadı. Burada NATO'nun daha önce var olan bir üssü, yeniden aynı yerde kurulmuştur. 'Füze kalkanı' diyor. Bunun da cahili. Orada füze mi var ki, 'füze kalkanı' diyorsun? Burası bir radar üssüdür. NATO'nun bir üyesi olarak bu üsse evet demişizdir. İstediğimiz zaman NATO'nun radar üssü de olsa oradan onu kaldırma hakkına da yaptığımız protokolle sahibiz.
(Öleceksek adam gibi ölelim sözü) Gazze ile ilgili adımlarımızı çok attık, atmaya devam edeceğiz. Gazze'de enkazların üzerine Türk bayrağı dikiliyor, Dışişleri Bakanımız muhabbetle kucaklanıyor. Bunun sebebi bu ilişkilerimizde yatmaktadır. MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli, 'Davos ile ilgili olan süreç bitmiştir' diyor. Zerre kadar İslam dünyasıyla alakası olmayan bir Genel Başkan. Maalesef işte bu ülkenin muhalefeti bu!
Siyasi olarak İsrail tarafıyla bir görüşme yapmadık. Bir görüşme de fevkalade bir durum olmadıkça kolay kolay yapmayız. Fakat mekanizmalar bu noktada çalışır. Bunların bir tanesi İstihbarat Teşkilatımızdır. İstihbaratın süreci tamamen sıfırlaması mümkün değildir. Tamamıyla her şey kesilip atılmış değil. Bazı bağlar var. Çeşitli aracılar vasıtasıyla irtibatlar kurulmak isteniyor. Biz bu irtibatları da dışlamıyoruz. Türkiye'de 20-30 bin Musevi vatandaş bulunuyor. Bunlar da bu mekanizmalar içerisinde devreye girebilecek kişilerdir.
(Anadilde savunma) Burada gerek sanık tarafına, gerekse idare olarak yargıya, tercüman noktasında adeta işi çift dikiş götürelim diyoruz. Yargı kendi tedbirlerini oluşturacağı gibi aynı şekilde sanık da istediği takdirde ücretini kendisi vermek suretiyle tercümanını getirebilir. Böyle bir süreci de başlatacağız.
(12 Eylül davası) Telekonferans veya televizyonlar aracılığıyla bu tür bir savunmanın yapılması zaten dünyada uygulanan sistemler. Rahatsızlık sebebiyle bu adımlar atılıyor. Temenni ederim ki burada yargı, hayırlı bir netice ile bu işi sonuçlandırır. Çünkü beklentiler çok yüksek.
(Darbe komisyonu soruları) Döner dönmez kendilerinin süresi içerisinde cevabi metni göndereceğim. Dolmabahçe ile ilgili verilecek cevaplar o sorular içerisinde. Zaten sorular birbirine çok yakın. Bu cevabı vereceğiz.

BİZE ULAŞIN