Mısır Çarşısı davasında ilginç karar

Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin davada Mahkeme, daha önce 2 kez direndiği Yargıtay'ın bozma kararına direnmekten vazgeçti.

Mahkeme sanıklardan Pınar Selek ve Abdulmecit Öztürk yönünden verdikleri direnme kararının usule aykırı olduğunu belirtti. Savcı, iki sanığın da ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan ve bu karar Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onaylanan Sosyolog Pınar Selek'in 3'ncü kez yargılandığı İstanbul 12.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanıklar katılmazken, sanık avukatları duruşmada hazır bulundu.
Duruşmanın başlamasının ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Hamzaçebi daha önce dava kapsamında sanıklardan Pınar Selek ve Abdulmecit Öztürk yönününden verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulduğunu hatırlattı.

Yargıtay'ın bozma kararının yerinde olduğunu belirten mahkeme, daha önce verdikleri direnme kararının usule aykırı olduğundan bu karardan vazgeçtiklerini belirtti. Mahkeme bu kararla Selek ve Öztürk'ün yeniden yargılanacağına hükmetti.

SAVCI: BEN DE ŞOK OLDUM

Mahkeme Başkanı Hamzaçebi daha sonra mütalaasını açıklaması üzerine duruşma savcısına söz verdi.Duruşma Savcısı Nuri Ahmet Saraç, yıllardan beri bu davayı takip ettiğini hatırlatarak 'Bu karara bende şok oldum' dedi.

Savcı Saraç daha sonra önceki mütalaası doğrultusunda Selek ve Öztürk'ün ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti. Davaya şu sıralar avukatların taleplerinin alınmasıyla devam ediliyor.

Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlama ile ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada Pınar Selek, patlamanın bombamı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek'in yine beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için 'müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın' demişti. Pınar Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararı onaylanmıştı.

Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011'de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti.

BİZE ULAŞIN