'Anne karnındaki bebeğin ölümünden de sorumlular'

Batman'da bir polis memuru, 8 aylık hamile kadın ile 4 yaşındaki kızının hayatını kaybettiği saldırının faillerine "milislik yaptıkları" belirtilen 6 sanık hakkında 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile toplam 161'er yıla kadar hapis istendi

Batman'da 26 Eylül 2011'de PKK mensubu 3 terörist gasp ettikleri araçla, Aydınkonak Kavşağı'nda güvenlik önlemi alan kolluk güçlerine ateş açtı. Saldırıda Komiser Yardımcısı Adem İlkkılıç ile o esnada aracıyla yoldan geçen Talat Doru, eşi Mizgin Doru, kızları Sultan Doru ve Şeyma Doru ile kahvehanede oturan İmam Yaman yaralandı. Yaralılardan İlkkılıç, 8 aylık hamile Mizgin Doru ve kızı Sultan Doru'nun şehit oldu, erken doğum sonucu dünyaya gelen "Muhammed" adlı bebek ise 1 gün sonra yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, söz konusu saldırıda kullanılan gasp edilmiş aracın Batman Şehir Stadı karşısında terk edilmiş olarak bulunduğu, içinde Kalaşnikof marka bir silaha ait 18 adet mermi kovanı ele geçirildiği belirtilerek, yapılan takiple olayın failleri Fethullah Tokay, 'Bager Andok' kod adlı Mehmet Şakir Yavaş ve 'Mahsum Şoreş' kod adlı Zemirhan Tokdemir'in üzerlerinde mühimmatla ölü olarak yakalandıkları kaydedildi.

MERMİLER DOĞRULADI
İddianamede, "Olayda, eşi ve çocuğunu kaybeden Talat Doru'nun kullandığı sivil araç içerisinde yapılan incelemede, araca, 2 adet zırh delici metal parça ile 5 adet mermi çekirdeği gömlek parçası ve bir adet kurşun parçasının isabet ettiğinin belirlendiği bildirilen iddianamede, "Elde edilen iki mermi çekirdeği gömlek parçasının örgüt mensubu Zemirhan Tokdemir'in yanında ele geçirilen uzun namlulu silahtan atıldığı tespit edilmiştir" denildi.

'BİRLİKTE SUÇ İŞLEME İRADESİ'
İddianamede, saldırıyı gerçekleştiren örgüt mensuplarının, olaydan sonra çıkan çatışmada ölü ele geçirildikleri, soruşturmaya konu şüphelilerin ise "terör örgütünün milisliği"ni yaptıkları, sık sık örgüt mensuplarıyla bir araya geldikleri, kırsal ve şehir kadroları arasında irtibat görevi üstlendikleri belirtildi. Olayın meydana geliş şekli değerlendirildiğinde tüm şüphelilerin birlikte suç işleme iradesi altında hareket ettikleri ifade edilen iddianamede, "Terör eylemlerinin genel niteliği ve PKK/KCK terör örgütünün genel eylem stratejisi göz önünde bulundurulduğunda eylemlerin doğrudan kastla işlendiğinin kabulü gerekmektedir" denildi.

'KASTEN ÖLD ÜRME'
İddianameyi hazırlayan cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklar İlyaz Tokay, Abdurrahim Toptamur, Abdullatif Tonğuç, Abdulmecit Toğuç, Mehmet Salih Toktaş ve Nimetullah Tokay'ı, TCK'nın "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Terör amaçlı, geceleyin, silahlı, birden fazla kişiyle yağma", "Birden fazla kişinin hürriyetini sınırlama", "Kişileri yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle öldürme ve bu suça teşebbüs", "Kişileri kasten öldürme ve bu suça teşebbüs" ve "Mala zarar verme" suçlarının yanı sıra 8 aylık hamile Mizgin Doru'nun sezaryenle alınan ve kuvözde 1 gün yaşayabilen "Muhammed" adlı bebeğinin ölümünden de sorumlu tuttu. Sanıklar için 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile toplam 161'er yıla kadar hapis cezası istendi. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

BİZE ULAŞIN