Atalay'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Erdoğan'ın, silah bırakan teröristin yurt dışına gidebileceği yönündeki açıklamalarına değindi. Atalay, 'Çalışılacak bir konu. Bir karardan çok çalışılacak bir konu olarak önümüze geliyor' dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Haliç Kongre Merkezi'nde Uluslararası İtri Sempozyumu'nun açılışına katıldı. Atalay, açılışın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın, silah bırakan teröristin yurt dışına gidebileceği yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Atalay, 'Bu konular bizim üzerinde çalıştığımız konular. Türkiye'nin önünde bu büyük bir sorun ve hükümetimizin de üzerinde çalıştığı en önemli konulardan bir tanesi. Sürekli değişik boyutları üzerinde çalışıyoruz. Başbakanımızın başkanlığında bu konularda değerlendirmelerimiz oluyor. Bunun tabi yurt içi boyutu var, yurt dışı boyutu var, direk terörle ilgili boyutu var veya onunla irtibatlı diğer konular var. Hepsiyle ilgili çok ciddi şekilde çalışıyoruz' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarında, bu konuda yeni teşebbüslerin, yeni görüşmelerin ve yeni çalışmaların temelinde silah bırakmanın olduğuna işaret ettiğini belirten Atalay, 'Silah bırakmayı hedeflemeyen bir görüşme bundan sonrası için verim getirmez. Başbakanımızın dediği, silah bırakma esastır. Bundan sonrası için hedefimiz silah bıraktırmaktır ve bundan sonra eğer bu konuda görüşmeler, çalışmalar olacaksa hedefinde bu olacak. Silah bıraktıktan sonra yurt dışında terör örgütü unsurlarının geleceğiyle ilgili de bir şey söylüyor. Bunlardan bir kısmı başka ülkelere gidebilir diyor. Esasen bizim bu konuda başlattığımız çalışmalar vardı. Şu anda mevzuatımızın içinde çalışmalar var. Eve dönüşle ilgili hükümlerimiz var, bizzat teröre karışmamış olanların eve dönüşüyle ilgili. Diğerlerinin veya terör örgütünün ön planındaki kişilerin geleceğiyle ilgili zaten bugüne kadar değişik değerlendirmelerimiz olmuştur. Kuzey Irak yönetimi ve diğer ülkelerle bu konuda çalışmalarımız olmuştur. Bu çerçevede Başbakanımız iki hususa açıklamasıyla dikkat çekiyor; bir silah bırakma önemli, silah bıraktıktan sonrasıyla ilgili değerlendirmeler, terör unsurlarının geleceğiyle ilgili çalışmalar yapılabilir diyor' şeklinde konuştu.

Atalay, bir basın mensubunun, 'Silah bırakan teröristler rahatlıkla yurt dışına çıkabilecek mi?' sorusu üzerine ise, 'Çalışılacak bir konu. Orada bir karardan çok çalışılacak bir konu olarak önümüze geliyor' dedi.

BİZE ULAŞIN