'PKK'nın İran'da ve Ermenistan'da resmi evleri var'

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 ile 20 arasında hapis istemiyle hâkim karşısına çıkan Ahmet Güreş, terör örgütünün İran ve Ermenistan'da resmi evleri bulunduğunu ileri sürdü. Güreş'in itiraflarından bazı bölümler şöyle:
1994 yılında İran'a gittiğimizde beni havaalanında İran istihbarat resmi görevlileri karşıladı. İran'da PKK'nın resmi evleri vardı.
Irak'tan Türkiye'ye kaçak yollardan küçükbaş hayvan gelirdi. Büyük ve küçükbaş hayvanlardan örgüt yüzde 3 gümrük vergisi alırdı. n1996 yılında örgütün Avaşin kampında "Ekrem' kod isimli kişinin anlatımına göre, Yüksekova'da bir karakola saldırı düzenlenerek termal kamera alınıyor. İranlılar, 'Kamplarınızı kapatırız' deyince, termal kamera İran'a teslim edildi. Bildiğim kadarı ile İsrail malı olan termal kameranın aynısından İran'da da üretiliyor.
Şemdinli bölgesinden Kuzey Irak'a yakın tarafta bulunan bir askeri karakola 1996 yılında "Ekrem' kod isimli Hıdır Sarıkaya'nın talimatı ile bir saldırı düzenlendi. Bu saldırıda 40 askerin kayıp olduğu söylenmişti. Daha sonra duyduğumuza göre, askerler teslim olmamak için uçurumdan aşağı atlayarak canlarına kıymışlar.
1999 yılında PKK ile Türkiye arasında üstü kapalı olarak bir ateşkes ilan edildi. Ancak, İran İstihbaratı bize ısrarla "Ateşkes yapmayın" diye baskı yaptı. Bin 500 örgüt üyesi Kuzey Irak'taki kamplara gitmek zorunda kaldı.
PKK'nın Ermenistan'da iki derneği ve bir de satın aldığı iki katlı evi var. Bu evler Ermenistan istihbaratına ait binalara yaklaşık 5-6 metre mesafede bulunuyor.

BİZE ULAŞIN