"Başkanlık sistemini önemsiyoruz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, "Biz Türkiye için başkanlık sistemini önemsiyoruz." dedi.

Mehmet Ali Şahin, bir dizi açılışlarda bulunmak üzere geldiği Safranbolu'da programlarının ardından bir kahvehanede yorgunluk kahvesi içti.

Kahvehaneden çıkışta basın mensuplarının başkanlık sistemi ile ilgili sorusunu cevaplandıran Şahin, "Türkiye'de idari yapıda başkanlık sistemi getirerek bir reformist adım atmayı düşünüyoruz. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bölümlerden bir tanesi yasama bölümüydü, onun arkasından gelen bölüm de yürütme bölümüydü. Yasama ve yürütme bölümünü başkanlık sistemine göre yazdık. Yarın saat 12.00'ye kadar Meclis başkanlığına vereceğiz. Diğer siyasi partiler de yasama ve yürütme ile ilgili hangi modeli önerdiklerini ayrıca yazılı olarak Meclis başkanlığına verecekler. Tüm bu öneriler Uzlaşma Komisyonu'nda konuşulacak. Üstünde mutabakat sağlanırsa ne ala. Sağlanamazsa her siyasi parti orada kendi görüşünü açıklama imk'nı bulmuş olacak." dedi.

Kendilerinin samimi olarak başkanlık sisteminin Türkiye için artık gerekli olduğunu düşündüklerini kaydeden Şahin, "Çünkü 2014 yılında Cumhurbaşkanını artık halk seçecek. Bu yeni bir durumdur. Bu duruma uygun bir modelin ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Onun için önerdik. Ama bir mutabakat sağlanamazsa, 'biz parti olarak başkanlık sistemini önerdik biz yokuz' demeyiz. Üstünde hangi modelle anlaşırsak, orada bir mutabakatı hangi modele göre sağlarsak ona göre hareket ederiz." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN