İsrail ile sürpriz Mavi Marmara görüşmesi

Mavi Marmara saldırısından sonra Türkiye ile İsrail arasında gerçekleştirilen ancak başarılı olmadığı için kesilen görüşmeler diplomatlar üzerinden yeniden başladı. Mavi Marmara'nın ardından "özür, tazminat ve ambargonun kaldırılması" taleplerini aynı anda karşılamamakta direnen İsrail, bir kez daha Türkiye ile masaya oturdu. İsrail ve Gazze arasındaki mutabakata zemin hazırlayan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Mossad ile yaptığı görüşmeler öncesinde ve sonrasında Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun iki defa İsrail hükümetinin temsilcileri ile görüştüğü öğrenildi. Türk ve İsrailli yetkililerin yaptığı görüşmenin yeri, zamanı ve masaya oturan diğer kişilerin isimleri hakkında bilgi vermekten kaçınan diplomatik kaynaklar, "Özür, tazminat ve ambargonun kaldırılmasına yönelik şartlarımız bellidir. İsrail tarafı bu şartlar çerçevesinde görüşmek istediğinde Türkiye her zaman görüşmeye hazırdır. Ancak şartlarımız müzakereye tabi değildir" dedi. Sinirlioğlu'nun Gazze'ye yapılan saldırıdan önce ve Gazze mutabakatından sonra İsrailli yetkililerle görüştüğü öğrenildi. Görüşmelerin devam edip etmeyeceği İsrail'in Türkiye'nin şartlarına vereceği yanıta bağlı olduğu belirtildi. Öte yandan, Başbakan Erdoğan İsrail ile bir iletişim olabileceğinin işaretini hafta içinde yaptığı açıklamalarda vermişti.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ

Erdoğan'ın Kahire ziyareti sırasında Gazze ile İsrail arasında ateşkes sağlanması için MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik başkanlığında bir heyet Mossad Direktörü Tamir Pardo ve İsrailli yetkililerle temasları sürdürmüştü. Mısır'da varılan mutabakata Türkiye'nin katkısı da kabul edilmişti. Ateşkesin işlemesi halinde ambargonun kaldırılmasına Türkiye ve Katar'dan da gözlemciler katkı yapacak.

İNGİLİZCE'YE ÇEVRİLDİ
Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıya ilişkin İsrailli askeri yetkililer hakkında hazırlanan iddianame sanıklara gönderilmek için İngilizceye tercüme edildi. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, iddianamenin tercüme edilerek, İsrail'de bulunan sanıklara tebliğ edilmesi talep edilmişti.

BİZE ULAŞIN