Patriot satrancı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Yerleştirilecek patriotlardan endişeliyiz" dedi. Türkiye ve NATO'dan aynı yanıt geldi: Patriotlar sadece savunma amaçlı

Türkiye'nin Suriye sınırına NATO Patriotlarının konuşlandırılması tartışmalarına Rusya da katıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye sınırında yaşadığı güvenlik kaygısını anladıklarını belirtirken, bölgedeki çatışmaların yeniden başlamasına neden olacak provokasyonlara karşı uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise "Hiçbir ülkenin özellikle de Rusya'nın bu konuda kaygılanmasını gerektirecek bir durum yok" karşılığını verdi.

LAVROV: ENDİŞELİYİZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin savunma gerekçesiyle Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirmesi konusunda endişeleri olduğunu söyledi. Moskova'da basın mensuplarına konuşan Lavrov, "Daha önce Ankara ve Şam arasında doğrudan diyalog kurulmasına ilişkin önerilerinin geçerli olduğunu belirterek 'mekanizmanın kurulması için yardımımız gerekirse, hazırız" dedi. Lavrov, Patriot füzelerinin bölgenin daha fazla istikrarsızlaşmasına neden olacağını savunarak "Türkiye'nin Suriye sınırında yaşadığı güvenlik kaygısını anlıyoruz. Ancak bölgedeki çatışmaların tekrarlanmasına neden olacak provokasyonlara karşı da uyarıda bulunmak istiyoruz" dedi.

"KAYGIYA GEREK YOK"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Lavrov'a yanıtı ise "Hiçbir ülkenin özellikle de Rusya'nın bu konuda herhangi bir kaygı beyan etmesini gerektirecek bir durum yok" oldu. Türkiye'nin Suriye ile 910 kilometrelik sınıra sahip olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Türkiye kendi güvenliği ile ilgili her türlü tedbiri alır, kendi ulusal kapasitesi ile alır, ittifak sistemi içinde alır. Zaten bu konunun teknik detayını bilenler gayet vakıftırlar ki, bunu Rusya da gayet iyi bilir. Bu, savunmaya dönük bir sistemdir" dedi. NATO'nun Türkiye'nin de içinde olduğu, Türkiye'nin askeri yetkililerinin de içinde olduğu ortak bir komuta sisteminin bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti: "Sanki NATO ayrı bir yapı, Türkiye ayrı bir yapı ve ikili bir ilişki varmış gibi tartışılıyor. Türkiye Cumhuriyeti, kendi iradesi ile yürüteceği askeri operasyonlarda kendi kararlarını alır ve yürütür. Ama NATO çerçevesinde yapılan savunma planlamalarında Türkiye'nin de içinde olduğu ve Türkiye'nin muvafakatı olmadan zaten işlemeyen bir sistem var, karar alma mekanizması var. Bu operasyonlar da NATO sistemi içinde alınır ve uygulanır."

NATO'DAN LAVROV'A YANIT

Lavrov, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'i telefonla arayarak konuya ilişkin kaygılarını iletti. NATO sözcüsü Oana Lungescu, görüşmeye ilişkin bilgi vererek "Rasmussen Lavrov'a Türkiye'ye NATO füzelerinin yerleştirilmesinin sadece savunma nitelikli olduğunu kaydetti" dedi. Öte yandan Esad rejimi Patriot talebi için Türkiye'yi kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest de "Türkiye'nin NATO'dan Patriot istemesinin Suriye'deki sorunların çözümüne yardım etmeyeceğini" söyledi. ANKARA

BİZE ULAŞIN