Teröre karşı Kürt işadamları devrede

Doğu ve Güneydoğu'daki oda ve borsa başkanları Kürt sorununun çözümü için harekete geçti. 45 oda ve borsa başkanı, Başbakan Erdoğan ile görüştü. Erdoğan işadamlarının çözüm yolu haritası hazırlamaları için inisiyatif verdi

Cumartesi 24.11.2012
Güncelleme: Cumartesi 24.11.2012
ABONE OL
"Silah yerine akıl" sürecini başlatan sivil inisiyatifin ardından patronlar da ateş çemberinde barışı inşa etmek için kolları sıvadı. Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisini ziyaret eden 45 oda ve borsa başkanından, ellerini taşın altına koyarak çözüm için yol haritası hazırlamalarını istedi. İlk adımda Meclis'te grubu bulunan partilerle görüşecek olan patronlar, çözüm için İmralı hatta Kandil'le de görüşmeye hazır oldukları mesajını verdi. "Silahlar bırakıldığı an teröristlerin başka ülkeye gitmesinin önü açılabilir" diyen Başbakan Erdoğan terörle mücadele konusunda yeni bir sürecin başlayacağına işaret etti. İş dünyası da çözüm için devreye girdi. Bunun ilk adımı Doğu ve Güneydoğu'daki 25 oda ve borsa başkanının kalıcı barış için başlattığı girişimle atıldı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can'ın da aralarında yer aldığı bölge işadamlarının girişimine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile 20 oda ve borsa başkanı, geçtiğimiz salı günü Başbakan Erdoğan'ı ziyaret etti. Kürt sorununun çözümü ve terörün son bulması için çözüm yerinin Meclis olduğunu belirten başkanlar, huzur ve güven ortamının yaratılması için göreve hazır olduklarını iletti. Bunun ilk adımının da müzakere ve diyalog kapısının açılması olduğuna işaret ettiler. İşadamları İran, Suriye ekseninde küresel güçlerin yürüttüğü "Büyük Kürdistan" projesine dikkat çekip Kürtler ve Türklerin bin yıldır birlikte yaşadığı vurgusu yaparak, "Türkiye bu sorunu kendisi çözmeli. Teşvik paketi terörün gölgesinde kaldı. Kimse sıcak parasını riskli bir bölgeye getirmek istemiyor. Terör sorununu bitirecek cesur adımlar atılması gerekiyor" dedi.

'KANAAT ÖNDERİSİNİZ'
Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, geçmişteki iktidarların köyleri boşaltıp, evleri yakarak ülkeye zarar verdiklerini, sorunu çözmek yerine derinleştirdiklerini vehuzur ve güvenin tesisi için el ele verilmesini gerektiğini söyledi. Nadiroğlu'na ayağa kalkarak teşekkür eden Başbakan Erdoğan "Bölgede sorunu siz yaşıyorsunuz. Mademki bölgenin kanaat önderlerisiniz, size büyük görev düşüyor. CHP, MHP, BDP ile görüşün. Ne öneriyorlarsa açık açık söylesinler. Ardından bir yol haritası hazırlayalım" dedi. Gelecek hafta Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerden randevu talep edecek işadamları daha sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşüp çözüm raporu hazırlayacak.

'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'
Nadiroğlu, Diyarbakır'da, Doğu ve Güneydoğu'daki 25 ticaret odası ve borsa başkanı ile yapılan toplantıyı anımsatarak, "O gün artık hiçbir anne ağlamasın denildi. Bölgede huzur ve güvenin sağlanmasının önemine işaret edildi. Sayın Başbakan sorunun çözümü konusunda samimi, istekli. Kürt sorunu artık masa üstünde konuşuluyor. Bugün Öcalan'ın kardeşi gidip kendisiyle görüşüyor. İmralı'dan gelen mesajla açlık grevi bitti. Huzur ve güvenin tesisi çok önemli" dedi. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, "Olaylar bitsin başka bir şey istemiyoruz. Bitmezse teşvik işe yaramaz" dedi.

BDP'NİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ
BDP'nin üzerinde çalıştığı yol haritası "BDP, PKK ve Öcalan'ın" yer aldığı üçlü bir mekanizmayı öngörüyor. Bu kapsamda, BDP yasama ile ilgili çalışmaların temel aktörü olacak. Meclis çatısı altında çözüme yönelik yasal çalışmaları takip edecek. Silahların bırakılması ve barış ortamının sağlanması konusunda muhatabın PKK olduğu ifade edilirken, Öcalan'a düşen görevin de süreci yönetmek olduğu belirtiliyor.

PKK'NIN SİLAHLI MİLİTANLARI
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın bir çağrısı ile "ateşkesi" sağlayabileceğini belirterek, yeni dönemde hükümetle diyalogu koparmayacakları mesajını verdi. Bu yeni süreçte PKK'nın Türkiye'deki militan güçlerini geri çekmesi kritik bir konu olarak yeniden konuşulmaya başladı. Ancak PKK'nın 1993'ten bu yana ilan ettiği eylemsizlik kararlarının ardından yaşanan kanlı eylemler nedeniyle bu konuya Ankara temkinli yaklaşıyor.