Halkalı'da Kerbela hüznü

Caferiler, 'Aşura Matem Merasimi' için Halkalı'da bir araya geldi. Her yıl vücutlarından kan akıtan Caferiler, bu yıl Gazze için kan bağışında bulundu

Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilmesinin 1373. yıldönümünde Halkalı'da toplanan binlerce Caferi, Kerbela hüznünü yaşadı. Hicri Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure Günü'nde Caferiler tarafından düzenlenen 'Aşura Matem Merasimi'ne binlerce vatandaş katıldı. Siyah giyinen Caferiler, başlarına Kerbela olayında şehit düşen 72 kişinin adının yazılı olduğu siyah bant taktı. Alana Hz.Ali'nin temsili fotoğrafı ve maket evi getirildi. Merasim alanındaki evlere 'Mazlumun zalimden hesap soracağı gün zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır', 'Allahu Ekber için feda olsun Ekberi'im Hüccel oldu âleme altı aylık Askerim' şeklinde dövizler asıldı. Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (Caferider) tarafından Halkalı Meydanı'nda düzenlenen aşura matemine; İran Meclis Başkanı Ali Laricani'nin yanı sıra Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Humam Hammudi de katıldı. Kerbela'daki şehitleri anmak için her yıl vücutlarından kan akıtan Caferiler bu sene Filistin için kan bağışında bulundu. İsrail'in saldırısına değinen Laricani, "Biz elimizden gelen imkanları kullanarak İsrail'i yok etmeye ve onlarla savaşmak adına her zaman Filistinlilerin yanında bulunuyoruz" dedi.

ORTADOĞU VURGUSU
Caferiliği Araştırma ve Eğitim Derneği Başkanı Selahattin Özgündüz ise, Suriye'de yaşananların ABD'nin bir oyunu olduğunu söyledi. "Aşura; erdemli, ilkeli, dürüst, şefkatli, mert ve yiğit bir kahramanın, zamanın zalim diktatörü tarafından 6 aylık süt emen çocuğuna kadar, bütün yakınlarıyla acımasızca, susuz olarak şehit edildikleri günün adıdır. Hicretin 61. yılının 10. günün adıdır" diyen Özgündüz, "Oluşturduğu terör örgütleriyle İslam coğrafyasını kan gölüne çeviren ABD emperyalizmi, maiyetindeki Suud ve Katar krallığı aracılığıyla kendinden daha demokrat bir ülkeye demokrasi götürmesi inandırıcılıktan uzaktır. Bu çalışmalar; bölgenin kuzeyinde Hıristiyan İsrail, Ermenistan, ortasında Müslüman İsrail, güneybatısında Yahudi İsrail oluşturma çabasıdır. 'Şii hilal', 'Sünni eksen' safsatasını bu meşum planlarını uygulamak için ortaya atmışlardır. Bu meydanda beklenen, devlet büyüklerinin ve yöneticilerinin Suriye'deki kanı durdurmak için barışçıl çözümler bulmalarıdır" diye konuştu.

DİYANET TALEBİ
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tüm kesimleri temsil etmediğini savunan Özgündüz, kurumun revize edilmesini istedi. Özgündüz, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bugünkü yapısıyla tüm kesimleri temsil kabiliyetinden uzak olduğu açıktır. Ama kullandığı bütçe ve devlet imkânları bütün kesimlerin ortak malıdır. Bu durum ne ilahi hukukla ne de beşeri hukukla bağdaşır. Bu durumda devlete düşen vazife tüm kesimleri tatmin edecek yasal düzenlemeler yapmaktır. Bu kurumun lağvedilmesi olumsuz sonuçlar doğuracağından hukuka ve eşitlik ilkesine göre yeniden revize edilmesi gerekir. Yanlış giden, Sayın Diyanet Başkanı ve mensupları değil , sistemdir." ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, "Suriye'de akan kan Müslüman kanıdır. Müslüman kanının sel olması kimin işine yarar? Suriye, Kerbela olmasın." dedi. Filistin'deki saldırıya da değinen Tekin, "Dinimizin adı barıştır. Yurtta sulh, cihanda sulh dinimizin de emridir. Bugün çevremizde yaşanan insanlık dramında Filistinlilerin acısını hep beraber izliyoruz. Filistin'in bağımsız bir devlet olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN