Komisyon raporu: Askeri lojman uygulaması kaldırılmalı

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun raporunda ilginç tespitler yer aldı. Raporda, askerlere lojman, sosyal alan ve hastane gibi ayrı mekanların oluşturulması uygulamalarının kaldırılması gerektiği vurgulanırken, "asker-sivil kaynaşmasını sağlayacak mekanlar ve ortak alanlar oluşturulmalıdır" tespitine yer verildi. Meclis Başkanlığı'na sunulacak olan rapordaki ilginç tespitler şöyle:
Demokrasilerde genel olarak ordudan siyasal ve toplumsal konularda dilsiz olması istenir. Türkiye'de ise asıl istenen toplumun ordu konusunda ya dilsiz olması ya da konuştuğunda övücü sözler dışında bir şey söylememesidir.
28 Şubat bilim karşıtı, dogmatik bir harekettir. 28 Şubat kalkışması tipik bir cahil cesareti örneğidir.
Asker sorununun çözülmesinde Türkiye için henüz riskli eşik aşılamamıştır. Askeri vesayetin kurumsal ve hukuki temellerine yönelik sistemik bir dönüştürme iradesi henüz ortaya çıkabilmiş değil, hala tereddütler mevcut.
1960'tan sonra yerleşik hale gelen; askerlere lojman, sosyal alan ve hastane gibi ayrı mekanların oluşturulması uygulamaları kaldırılmalı, asker-sivil kaynaşmasını ve paylaşımını sağlayacak mekanlar ve ortak alanlar oluşturulmalı.

ÖZAL'LA İLGİLİ BÖLÜM
Turgut Özal, 12 Eylül darbecileriyle ciddi bir işbirliği içerisine girmiştir. Başbakan yardımcılığı yapmıştır ama kendisi bugün bir demokrasi kahramanı olarak algılanmaktadır. Bu tutarsızlıktır. Çünkü darbe, kendi bakanlarını, kendi bürokrasisini, kendi polis teşkilatını da yaratmıştır.

BİZE ULAŞIN