Bakanlar Kurulu sona erdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantının ana gündem maddesi, Suriye sınırına yerleştirilecek olan patriotlar.

Toplantı sonrası basına önemli açıklamalarda bulunan Bülent Arınç;
''Disiplin Mahkemeleri kaldırılmış bunların yerine disiplin kurulları getirilmiştir. TSK'da görev yapan memurlar kapsam dışına çıkarılmıştır. Bunun da benimsenmesi uygun görüldü ve TBMM'ye gönderilmesi kararı alındı. Sayın Adalet Bakanı'nın sunumu ile ilgili olumlu gelişmeler oldu. 4 Yargı paketi uygun görüldü. Bunların bir kısmı AİHM'de bulunan davalaımızla ilgilidir, bir kısım maddeler teknik maddelerdir bir kısmında ise ceza hadlerinde değişiklik yapılması amaçlanmaktadır. Dolayısıyla henüz tasarı haline gelmediğini önümüzdeki kurulda tekrar görüşüleceğini belirterek sözlerimi sonlandırmak istiyorum.'' Arınç; ''İç ve dış gelişmelerle ilgili bilgiler Sayın Başbakan'a sunulmuştur. Sayın Başbakanımız şu saatlerde İspanya'ya gitmek üzere Havaalanında bulunmaktadır. Sayın Adalet Bakanımızın sunduğu taslakla ilgili olarak biraz kısaltılmıştır Sayın Başbakan'ın ispanya ziyaretinden dolayı o sebepledir ki haftaya tekrar gündeme gelecektir...''

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, TSK'da uygulanacak disiplin hükümlerini yeniden düzenleyen; oda ve göz hapsi cezaları ile ''DİSKO'' diye tabir edilen disiplin koğuşları, disiplin ceza ve tutukevlerinin kaldırılmasını, bazı cezalara yargı yolu açılmasını öngören TSK Disiplin Kanunu tasarısının Bakanlar Kurulu'nda benimsendiğini ve TBMM'ye gönderilmesine karar verildiğini söyledi.

-Sorular-

Turgut Özal'ın zehirlendiğine dair bilgiler geldi mi?

Kesinlikle gelmedi gelmesi de doğru değil. Önceleri bir başka gastede dün de başka gazetede zehirlendiği söylendi. Doğru da olabilir yanlış da olabilir. Henüz otopsi raporu bilinmiyor. Adli tıpın bu konu hakkındaki raporunu gördükten sonra kesin sonuç açıklanabilir. Ben daha önce bu otopsinin yapılması kanaatindeyim. Hepimiz bu raporu bekleyeceğiz.

Patriotların Suriye Malatya Urfa ve Diyarbakır'a yerleştirilmesi doğru mu? Kaç adet batarya olacak?

Biz NATO üyesi bir ülkeyiz ve sadece savunma amaçlı bu füzelerin koğuşlandırılmasını istiyoruz. Yarın teknik bir heyet gelecek nerelere ve adetlerinin ne kadar olacağını bildirecek bir heyet gelecektir. Bizim de karar sürecinde olacağımız bir süreç olacaktır.

BİZE ULAŞIN