Başbakan'dan önemli açıklamalar

BDP'lilerin güvenlik güçlerine ilişkin tavırlarıyla ilgili soruya ''Dokunulmazlık zırhına bürünen bu zevatla ilgili kararımızı dokunulmazlıklarını kaldırılmak suretiyle vereceğiz. Ondan sonrası artık yargıya ait'' yanıtını verdi.

Madrid'deki zirveye 7 bakanla katılacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'ya hareketinden önce basına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan: Yılda bir kez dönüşümlü olarak Türkiye ve İspanya ile ilgili bu konudaki bakan arkadaşlarımızın bir araya gelerek yapmış oldukları çalışmalar ve bu çalışmalar esnasında nereden nereye geldiğimizi sürekli analiz etmek suretiyle karşılıklı atılması gereken adımlar bugüne kadar başarılı bir şekilde yürütülmüştür. Bu doğrultuda ilk zirve toplantısına 4-5 nisan 2009'da ev sahipliği yapmıştık.

Erdoğan: 2. Zirveyi 22 Şubat 2010'da Madrid'de 3 zirve de Ankara'da yapılmıştı.

Bu yapacağımız zirvede adeta kendi aramızda ikili bir bakanlar kurulu toplantısı oluşturacağız. Programımız anlaşmaların imza töreni, çalışma yemeği ve basın toplantısı ile sona erecek. İkili ilişkilerimizi bütün boyutları ile gözden geçirme fırsatı bulacağız. AB'ye üye olma yolunda sürekli bizi destekleyen İspanya ile bu yeni dönem şuanda biliyorsunuz Güney Kıbrıs ilişkilerimiz kesit ama 2013'e İrlanda'nın dönem başkanlığı ile giriyoruz ve bunun farklı bir adımı da atmanın ön görüşmesini yapalım istiyoruz. İkili ticaret hacmimiz 2011 yılında 8 milyar avro idi.

Bu yıl biraz düşüğüz. Bu malum kriz gerek İspanya'daki Avrupa'daki kriz sebebi ile yüzde 10'luk bir düşüş söz konusu. Gerek İspanya'nın Türkiye'deki gerek bizim İspanya'daki girişimcilerimizin konumu bunu tetiklemeye müsait, daha da ileri yönde yatırımlarımız olacak. Madrid'i ziyaretim vesilesi ile Türkiye'de yatırımları bulunan İspanyol şirketlerinin yönetim kurulu başkanları ve ceo ları ile bir araya gelip bir toplantı yapacağız ve bu rakamları daha da arttırmak için neler yapabiliriz bunları konuşma fırsatımız olacak.

Ortak çabalarımız neticesinde hemen her alanda büyük gelişmeler kaydetmeye müsait. İkili ilişkilerimiz 2004 yılından bu yana bizim BM Medeniyetler ittifakının oluşmasında taçlandı ve bu adamı Zapatero ile birlikte eş başkan olarak attık. 100'ün üzerinde ülke bu kuruluşu destekliyor. Ben bu zirve ile birlikte İspanya ile ikili ilişkilerimizi daha dageliştireceğimize eminim. İlginiz sebebi ile teşekkür ediyorum.

CEVAPLAR KOMİSYONA ULAŞTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun kendisine yönelttiği sorulara ilişkin cevapları, Komisyon'a ulaştı.

Başbakan Erdoğan, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gönderdiği cevapta, ''Kronik sorunların çözülmesine yönelik girişimlerin sabote edilmesi, terör ve şiddetin tırmandırılması, laik-antilaik, Alevi-Sünni gibi yapay gerilim alanları oluşturulması, darbeci zihniyetin kullandığı enstrümanlardır'' dedi.

Erdoğan, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gönderdiği cevapta, ''28 Şubat, bizi, bizim temsil ettiğimiz siyasi idealleri, bizim şahsımızda milletin tercihlerini ve iradesini silmek, yok etmek, engellemek üzerine kurgulanmıştır'' dedi.

-SORULAR-

ÖZDAL ÜÇER'İN BUGÜNKÜ POLİSE DİRENİP SİLAHLANMA ÇAĞRISINA NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ

Erdoğan: Olayı kişiselleştirmiyeyim. Daha önce de ifade ettim. Parlamentoya bu tür özellikle bazı teröre yönelik konularla ilgili fezlekelerin gelmesi halinde bu fezlekeleri aramızda değerlendirerek alışılmışın dışında bir karar vermeyi düşünüyoruz. Milletvekilliği sorumluluğu sıradan bir insanın sorumluluğuna benzemez. Ne konuştuğunu bilmeli, hareketlerine dikkat etmeli, çok daha dikkatli olması gerekirken mütevazi olması gerekirken silahlanmaya çağırmak TBMM çatısı altında olanlara yakışmaz.

Parlamentoya gelen fezlekelerle ilgili alışılmışın dışında davranacağız.

Rusya Başbakanı'nın Suriye ile ilgili açıklamaları oldu. Suriye'ye taraf değiliz. Uluslararası yaptırım olursa biz de silah sevkiyatını durdururuz dedi. Bu konuda düşünceniz nelerdir?

Sizin bu açıklamalarınız doğruysa sağlıklı bir gelişme diyebiliriz. Gündeme gelen Birleşmiş Milletlerdeki teklifi Rusya ve Çin reddetti. Suriye için bu hayırlı bir gelişme olur.

BDP'li vekiller güvenlik güçlerine tavırları ile öne çıkıyorlar. Kışanak ile ilginç bir diyalog ortaya çıktı. Bütün bunlarla ilgili cevabınız ne olacak? Bunların hepsi Meclis'e gelecek. Bizler dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde kararımızı vereceğiz.

BİZE ULAŞIN