Bülent Arınç'tan Yemen türküsü

Başbakan Yardımcısı Arınç, Yemen'deki Türk şehitliğinde Yemen türküsünü söyledi, ev sahibi heyete türkünün hikâyesini anlattı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Yemen ziyaretinin son gününde başkent Sana'da bulunan Türk Şehitliğini, tarihi Babu'l- Yemen çarşısını ve Camiü'l- Kebir'i ziyaret etti. Şehitlikteki anıtın önünde dua eden Arınç, Yemen'de hayatını kaybeden Osmanlı askerlerinin adının yazılı olduğu sembolik levhaların önünde "Yemen Türküsü"nü söyledi. Levhaları uzun uzun inceleyen Arınç yanında bulunan Yemenli heyete türkünün hikâyesini anlattı. Şehitlik ziyaretinden oldukça etkilendiği gözlenen Arınç, çekilen hatıra fotoğrafının ardından tarihi Babu'l-Yemen çarşısını gezdi. Çarşı esnafının ve Yemen halkının büyük ilgisiyle karşılaşan Arınç, tarihi yağ dükkânlarından birinde susam değirmenini döndüren devenin de olduğu dükkânı gezdi. Babu'l-Yemen surları içerisinde bulunan ve İslam tarihinde inşa edilen 3'üncü cami olma özelliği taşıyan Camiu'l-Kebir'i de ziyaret eden Arınç, cemaatle sohbet edip caminin tarihi hakkında bilgiler aldı.

ÜÇ GÜNLÜK ZİYARET
Arınç, üç gün süren ziyaretinin ardından dün sabah Uluslararası Sana Havaalanı'ndan ayrıldı. Arınç'ı, Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Saadettin Bin Talib ve Türkiye'nin Sana Büyükelçisi Fazlı Çorman uğurladı. Arınç ziyareti boyunca Yemen Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6. Dönem toplantısı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) önderliğinde gerçekleşen Yemen-Türk İş Konseyi 3. Olağan Toplantısına katıldı. Arınç ayrıca, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi ve Başbakan Muhammed Selim Basindeva ile görüştü.

BİZE ULAŞIN