Maliye Bakanlığı önünde bütçe eylemi

BES üyesi bir grup, Meclis'te görüşmeleri devam eden Maliye Bakanlığı 2013 bütçesini protesto etti.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi bir grup, Maliye Bakanlığı önünde toplanarak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden Maliye Bakanlığı 2013 bütçesini protesto ederek, "Savaşa ve ranta değil emekçiye bütçe", "İnsanca yaşamak istiyoruz", "Hastaneler halkındır, satılamaz" şeklinde slogan attı. Çevik kuvvetin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, bazı eylemciler bakanlık binasından ellerinde "Ek ödemeler, fazla mesai ücretleri ve tüm diğer ödemeler temel ücrete dahil edilsin" yazılı pankartla çıktı.

Grup adına yapılan açıklamada, BES 1 Nolu Şube Başkanı İsmet Meydan, kamu çalışanlarının başta eşit işe eşit ücret olmak üzere bütün haklarının özgür toplu pazarlık süreciyle belirlenmesini ve hükümetin KESK ile yeniden toplu sözleşme masasına oturmasını istedi.
Çıkarılmak istenen bütçenin sömürü bütçesi olduğunu ileri süren Meydan, "Emekçileri yoksulluğa, halkı kamu hizmetlerinden yoksunluğa terk eden savaşın, rantın bütçesi derhal geri çekilmelidir" dedi. Meydan, bütçenin sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin bütçe hazırlık süreçlerinde daha aktif rol alması gerektiğini belirtti.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul ise, 2013 Bütçesi'yle kamu hizmetlerine yatırımın azaldığını ancak Kamu Güvenliği Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve savaşa ayrılan kaynağın arttığını söyledi.

Yeni bütçeyle eğitim ve sağlığın yok sayıldığını belirten Tombul, "Bütün illerde sağlık kuruluşlarına Ceo'lar atadılar ve bütün sağlık kuruluşlarını özel sağlık kuruluşu haline getirdiler. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılmak istenen değişlikle iş güvencemiz elimizden alınmak istenirse, performansa dayalı ücretlendirme getirilmek istenirse bu bizim için grev nedenidir" diye konuştu.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

BİZE ULAŞIN