'Risk kalktığında geri dönecekler'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin talep ettiği hava savunma sistemine tepkilerin haksız olduğunu belirterek "Sınırlarımıza yönelik güvenlik riski ortadan kalktığında, Patriotlar geldiği gibi ülkelerine geri dönecekler" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'dan hava savunma sisteminin desteklenmesi talebinde bulunmasının ardından dile getirilen tepki ve kaygıların haksız olduğunu belirterek, talep edilen sistemlerin yalnızca savunma amaçlı olduğunu yineledi ve "Sınırlarımıza yönelik güvenlik riski ortadan kalktığında Patriotlar geldiği gibi ülkelerine geri dönerler" dedi. CNN Türk televizyonununda soruları yanıtlayan Davutoğlu Patriot füzesi talebinin ardından çeşitli ülkel erdengelen eleştirilerle ilgili olarak şunları söyledi: "Bu tepkileri, kaygıları haklı kılacak herhangi bir husus görmüyoruz. Bu sistemler tamamıyla savunmaya dönük sistemlerdir. Ülkemize yönelik herhangi bir füze tehdidi olmadıkça bu sistem harekete geçmez. Yüzde 1, yüzde 5 bile ihtimal olsa, ülke güvenliği söz konusu olduğunda her türlü tedbiri almak bizim hükümet olarak üzerimize bir vecibedir. Sınırlarımıza yönelik güvenlik riski ortadan kalktığında Patriotlar geldiği gibi ülkelerine geri dönerler." Davutoğlu, Filistin'in gelecek hafta BM'ye yapacağı "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü başvurusuna ilişkin olarak da, perşembe günü New York'ta yapılacak BM Genel Kurulu toplantısına katılabileceğini belirterek, "Eğer müracaat ve süreç o güne kadar tamamlanırsa muhtemelen pek çok bakan arkadaşımızla birlikte orada destek için bulunacağız" şeklinde konuştu.

NATO heyeti bugün geliyor
Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırılmak üzere Patriot füze sistemini resmen NATO'dan talep etmesinin ardından ittifakın, bugün Türkiye'ye 30 kişilik bir teknik heyeti göndermesi bekleniyor. NATO heyeti, özellikle Patriot füzelerinin hangi bölgelere konuşlandırılacağını inceleyecek. Bu çerçevede Diyarbakır, Urfa ile NATO radarının faaliyette olduğu Malatya Kürecik'in adları geçiyor. NATO, heyetinin füzelerin konuşlanması olası illeri ziyaret edeceği ve çeşitli kriterleri dikkate alarak bu illerin uygun olup olmadığı yönünde görüş bildireceği ifade ediliyor. Karadan karaya veya havadan karaya atılan füzelerin hedefe ulaşmadan imha kabiliyeti olan Patriot füze sistemlerine ilişkin Türkiye'de temas ve incelemelerde bulunacak olan NATO heyetinde, Patriot füzelerini ellerinde bulunduran üç NATO ülkesi ABD, Almanya ve Hollanda'dan yetkililer olacak.

İran: Gerilim daha da yükselecek
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Patriot savunma füzelerinin Türkiye'nin Suriye sınırına yerleştirilmesinin gerilimi daha da yükselteceğini söyledi. İran devlet haber ajansı İRNA, Laricani'nin Suriye, Lübnan ve Türkiye ziyaretinden dönüşte gazetecilere açıklamalar yaptığını bildirdi. Laricani, "Böyle füzelerin kurulması, bölgeye olumsuz etki edecek ve bölgedeki problemi daha da artıracaktır" dedi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest ise yerel basına yaptığı açıklamada, füzelerin bölgedeki durumu daha da zor ve karmaşık yapacağını" ifade etti.

BİZE ULAŞIN