Şiddete karşı en radikal korunma!

Şefkat-Der, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Konya'da sığınma evindeki şiddet mağduru kadınlara poligonda atış eğitimi başlattı

Konya'da daha önce "Çeyizde tabanca" ve "Kadınlara tabanca verilmesi" gibi önerilerle gündeme gelen Şefkat-Der, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü kapsamında bu kez de ilginç bir uygulamaya başladı. Dernek, şiddet gördükleri için kendilerine ait sığınma evinde 15 kadını poligona götürerek atış eğitimi yaptırdı. Yasalara rağmen halen kadın cinayetlerinin devam etmesi üzerini şiddet karşı kadın kalkanı adı altında eğitim seminerlerine başladıklarını söyleyen Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, "Bir yıl sürecek projede atış eğitimi, öfke kontrolü, biber gazı kullanımı, kadınların hukuki hakları, savunma sporları dersleri gibi birçok eğitimin verilecek. Kadınlar kendilerini korumak için her yola başvuracak. Derslere poligonda atış eğitimi ile başladık. Amacımız risk altında olan kadınlarımızın can güvenliklerini sağlamaları. Koruma altında oldukları halde öldürülen kadınlarımız var. Yani devlet tarafından korunamayan ve öldürülen bu kadınlarımızın durumu bizi bu yola soktu" dedi.

'SİLAH NEDEN ZORUNLU?'
Asıl önemli olan konunun daha önce ellerine oyuncak tabanca bile almayan bu kadınların hangi sebeplerden bugün gerçek tabancalarla atış eğitimi almaya itilmeleri olduğunu söyleyen Bulan, "Eğitimler atış poligonunda ve seminerlerde devam edecek. Her kadın bu eğitimlere katılabilir. Amacımız kadına şiddete karşı çıkartılan yasalarını en iyi şekilde uygulanması, aile içi şiddet uygulayanların ve ölümle tehdit eden kişinin tutuklu yargılanması, mahkemelerdeki bu kadınları öldüren kişilerin tahrik indimi almaması ve potansiyel katillerin bu yola başvurmamaları için mesaj vermektir. Panik buton uygulamasına geçildi ama kadın butona basıp polis gelene kadar kendisini koruyabilmesi için tabanca eğitimi çok önemli" dedi.

Savunma sporu da öğrenecekler

Şefkat-Der, Konya'daki sığınma evinde kalan 15 kadına poligonda silah eğitimi vermeye başladı. Bir yıl sürecek programda, atış eğitiminin yanı sıra, öfke kontrolü, biber gazı kullanımı, savunma sporları dersleri de var.

BİZE ULAŞIN