Erdoğan ve Davutoğlu FP'nin 'küresel düşünürler' listesinde

Foreign Policy dergisinin, 2012 yılı "100 Küresel Düşünür" listesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da girdi. Dergi, listeye 28'inci sıradan giren Erdoğan ve Davutoğlu için Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin Ortadoğu'da "vazgeçilmez bir güç" olarak yükseldiği yorumunu yaptı. ABD'li derginin 2012 yılı "100 Küresel Düşünür" listesinin ilk sırasını, Burma muhalefet lideri Aung San Sun Kyi ve Burma'nın "reformcu" olarak adlandırılan Cumhurbaşkanı Thein Sein paylaşıyor.

CLINTON ÇİFTİ DE LİSTEDE

Listenin ilk 10 basamağında ayrıca ABD eski Başkanı Bill Clinton ve eşi Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Arap Baharı" ülkelerinden Tunus'un Cumhurbaşkanı Moucef Marzouki, Bill ve Melinda Gates ile kız çocukları eğitimi konusunda Taliban'a karşı tavır aldığı için başından vurulan 15 yaşındaki Pakistanlı Malala Yousafzai da bulunuyor. Dergi, Erdoğan ve Dışişleri Davutoğlu ile ilgili olarak "Türkiye, Erdoğan'ın liderliğinde Ortadoğu'nun vazgeçilmez gücü olarak yükseldi" derken "Arap dünyası altüst iken ABD gerisinden liderlik yapıyor diye eleştirilirken Türkiye, eşsiz kültürü ve tarihinin kendisini Doğu ile Batı arasında ideal bir köprü haline getirdiği inancı ile giderek daha başat bir rolü üstlendi" ifadelerini kullandı.

Cezayir'e seçim tebriği

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Cezayir'de Meclis Başkanı Muhammed el-Arabi Evlad Halife ve Senato Başkanı Abdulkadir bin Salah ile görüştü. Türk tarafı mayısta yapılan seçimlerin başarıyla tamamlanmasından duyulan memnuniyeti aktardı.

BİZE ULAŞIN