"Kavakçı'yı Erbakan Meclis'e soktu"

Eski AK Parti Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, katıldığı bir televizyon programında Merve Kavakçı'yı Necmettin Erbakan'ın Meclis'e soktuğunu söyledi ...

Eski AK Parti Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, katıldığı bir televizyon programında Merve Kavakçı'yı Necmettin Erbakan'ın Meclis'e soktuğunu söyledi. Yalçıntaş, "Necmettin Erbakan, Merve Kavakçı'nın listenin üst sırasına konulması için herhalde gereken şeylerde bulunmuş. Bunun doğru olduğuna kaniyim." dedi.
CNN Türk kanalında yayınlanan bir programa konuk olarak katılan eski AK Parti Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, program sunucusunun 28 Şubat dönemine ilişkin soruların cevapladı. Merve Kavakçı'nın Meclis'e nasıl girdiği yönündeki sorusuna da cevap veren Yalçıntaş, "Necmettin Erbakan Merve Kavakçı'nın listenin üst sırasına konulması için herhalde gereken şeylerde bulunmuş. Bunun doğru olduğuna kaniyim. Sebebi, hocamızı çok iyi tanıyorum. Kavga istediğinden değil, şu kadar Türk hanımının elinden alınan bir hakkın öyle kolay kolay kabul edilmeyeceğini göstermek istiyordu. Genç bir hanım gelmiş Amerika'dan. Babası din alimi. Kendisi mükemmel tahsil görmüş. Ondan dolayı." şeklinde konuştu.
Merve Kavakçı'ya, kendisini Meclis'e Nazlı Ilıcak'ın mı getirdiğini sorduğunu anlatan Yalçıntaş, Kavakçı'nın kendisine 'hayır' cevabını verdiğini söyledi. Kavakçı'nın, "Ben Nazlı hanıma telefon ettim. Beraber gittik." dediğini de vurguladı.
28 Şubat dönemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Yalçıntaş, darbenin kime karşı yapıldığına dair düşüncelerini de dile getirdi. Yalçıntaş, "28 Şubat o zamanki hükümete karşı yapıldı. Bu hükümet Tansu Çiller ve Erbakan hükümetiydi. Çünkü bu hükümet kültür maneviyat anlamında değişik bir dünya görüşünü temsil ediyordu. O kültüre darbeyi yapanlar rahmetli Atatürk'ün hatırasını rencide edici tarzda Atatürkçülük adına yaptıklarını söyledi. Atatürk gibi giyinmek, onun gibi baston taşımak... Bu tabi çok yanlış bir şeydi. Ve böyle bir zihniyetle yaptılar." ifadelerini kullandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın darbenin kendisine ve arkadaşlarına yapıldığı yönündeki sözlerini de değerlendiren Yalçıntaş, bu konudaki düşüncelerini de şöyle ifade etti: "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi önemli bir yere seçilmişti. Onun şahsına karşı yapılmış değildir. O hükümetin içinde Necmettin bey vardı. Tayyip bey de o hükümetin belediye reisiydi. Ama Tayyip beyi düşünerek yapılmış değil. Belki Fazilet Partisi bunu söyleyebilir. Çünkü artık Refah Partisi ortadan kalkmıştı. Yeni bir parti kurulmuştu. Tayyip bey de bu partinin ön safında bir insandı. Recep Tayyip beyin 'bana karşı yapıldı' demesi biraz politik bir beyandır."

BİZE ULAŞIN