Komisyonun faaliyetleri demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak

Erdoğan, cevabında AK parti hükümetinin darbeciliği geriletmek için attığı adımları 23 maddede özetledi. Erdoğan 23 madde arasında OHAL'in kaldırılması, MGK'nın yapısının değiştirilmesi, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının kaldırılması, YAŞ kararlarının yargı denetimine açılması, Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu'nun kaldırılması ve Kırmızı Kitap olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin değiştirilmesini saydı.
Erdoğan darbe komisyonuna yazdığı cevapta komisyona sözlü yanıt vermek istediğini ancak yurtiçi ve yurtdışındaki çalışmaları nedeniyle yazılı cevap vermek zorunda kaldığını belirterek "bu komisyonun yapacağı faaliyetler de Türk demokrasi tarihine altın harflerle not edilecektir" dedi.
2003 sonrasında gündeme getirilen darbe planları ve hazırlıklarıyla ilgili somut bilgiler, belgeler, iddialar yargıya ulaştığında, savcılarımız ve hakimlerimiz üzerlerine düşeni cesaretle yapmışlar, iddianameleri hazırlayıp davaları görmeye başlamışlardır. Bizim hükümet olarak bu süreçte yaptığımız, yargının işleyişini kolaylaştıracak imkanları sağlamaktan ve adaletin tecelli etmesini sabırla izlemekten ibarettir.
AK Parti iktidarının yürüttüğü demokratikleşme çabaları, geçmişte mağdur edilen toplum kesimlerinin yaşadığı haksızlıkları gidermeye de yönelik olmuştur. Özellikle meslek liseleri, imam hatipler ve Kur'an kursları bağlamında yaşanan mağduriyetler hükümetimizin attığı adımlarla giderilmiş, toplumsal hayatta normalleşme sağlanmıştır.

'KİŞİLERLE KURUMLARI AYIRDIK'
Hükümetimize ve milli iradeye karşı tertiplenen birçok oyun bozulmuş, birçok illegal girişim yargı konusu yapılmış, müdahaleci senaryolar peşinde koşan birçok odak tasfiye edilmiştir. Biz bu süreçte hiçbir kuruma, hiçbir kişiye karşı önyargıyla, peşin hükümle hareket etmedik, böyle bir yöntemi de doğru bulmayız. Önemli olan kurumları yıpratmadan yanlış yapan kişilerin cezalandırılması, illegal şebekelerin çökertilmesidir.

BİZE ULAŞIN