"Patriotlar Amanoslara kurulacak" iddiası

Suriye sınırında konuşlandırılmak üzere NATO'dan talep edilen Patriot füzelerinden birinin Hatay'da 'güvenli bölge' olarak adlandırılan Amanoslarda Kisecik Radarı'nın da bulunduğu bölgeye kurulacağı iddia edildi.

Hedef olmaması için Adana'daki İncirlik Üssü'ne kurulmayacağı öğrenilen Patriot füzelerinin, sınırın sıfır noktası ile sınır ilçelerine değil, kuş uçuşu 40 kilometre mesafeyi bulan güvenli bölgelerde konuşlandırılacağı bildirildi.

Türkiye-Suriye sınırının Antakya bölgesindeki 1774 rakımdaki uydu sistemli NATO Radarı bölgesine kurulması planlanan Patriot füzelerinin, gelecek batarya sayısına göre sabit ya da hareketli olarak kurulacağı ancak birden çok bataryanın gelmesinin beklendiği öğrenildi.
Çıplak gözle Suriye'nin İdlib ve Lazkiye bölgesinin görülebildiği Kisecik Radarı, Amanos Dağlarının Antakya bölgesindeki tepeye 7 yıl önce kurulmuştu.

Hatay'da İsrail'in Türk hava sahasını ihlal ederek İskenderun Körfezi üzerindeki uçuşlarını önlemek amacıyla İskenderun'da kurulan, daha sonra Kırıkhan ve Samandağ'da da dönüşümlü olarak görev yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Hawk füze bataryaları da bulunuyor. Bu bataryalar 4 yıl önce bölgede konuşlandırılmıştı.

İkinci Ordu Komutanlığının talimatıyla da Hatay'daki sınır birliklerine kısa menzilli füzeler gönderilmişti.
BİZE ULAŞIN