Patriot'lara üç aday

Suriye sınırına yerleştirilecek füzeler için hâkim mevzi ve güvenlik ile birlikte ulaşım, elektrik, internet konusunda sorun yaşanmaması için 'gelişmişlik' kriteri aranıyor

Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzeleri için son aşamaya gelindi. Keşif çalışmaları için dün Ankara'ya ABD, Alman ve Hollanda uyruklu 30 askeri uzman geldi. Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılacak toplantının ardından ekip bugün bölgeye hareket edecek. Ekip, "en hakim mevzi, en güvenli bölge, en gelişmiş şehir" kriterlerini dikkate alarak Patriotların yerleştirilebileceği yerleri tespit etmeye çalışacak. Keşif ekibinin tüm yol, yiyecek ve barınma ihtiyaçları NATO tarafından karşılanacak. SABAH'a konuşan NATO kaynakları "Ekibin çok uzun süre Türkiye'de kalmasını beklemediklerini" açıkladı. Füzeler sınıra en hakim mevzide, NATO askerlerinin en güvenli şekilde barınabileceği ve elektrik, ulaşım ile iletişim hizmetlerinin en iyi sağlandığı bölgede kurulacak. Bu 3 kriteri birden sağlayan şehirlerin öncelikle Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay olduğu belirtiliyor. İşte Patriotlar için aranan üç kriter:
1-EN HÂKİM MEVZİ: Öncelikle Suriye'nin elindeki kimyasal silah tehdidine karşı savunma amaçlı kurulacak Patriotların, Türkiye -Suriye sınırına en hakim mevzide konuşlandırılması gerekiyor. Şanlıurfa, sınırın ortasında yer aldığı için Patriotların bölgeye tam hakimiyet sağlayabileceği bir koordinat olarak değerlendiriliyor.
2-EN GÜVENLİ BÖLGE: NATO, Patriotlar ile gelecek 170 askerin güvenli şekilde barınabileceği bir bölgede bataryaların kurulmasını istiyor. Güvenlik tedbirlerinin ve asayiş hizmetlerinin en etkili verildiği iller Patriotlara ev sahipliği yapacak. TSK, son bir yıl içinde en gözde birliklerini sınıra kaydırdı. Jandarma Özel Harekat (JÖH) birliklerinin yanı sıra bölgede Polis Özel Harekat da görev yapıyor. Bu kapsamda sınırdaki tüm illerde güvenlik zafiyeti yaşanmadığı belirtiliyor.
3-EN GELİŞMİŞ ŞEHİR: Füzeler için elektrik kesintisinin olmadığı, telefon ve internet hizmetlerinin hızlı ve kesintisiz uygulandığı, ulaşım ağının kolay olduğu bir bölgeye kurulacak. Patriot füzeleri karaya yerleştirilmiş bataryalardan ateşleniyor. Bir füze bataryası, "füzeler", "füzeleri tutan, taşıyan, hedefleyen ve fırlatan fırlatıcı", "gelen füzeleri bulan bir radar anteni", "bilgisayarların ve bataryaların kontrol edildiği konsolun tutulduğu Angajman Kontrol İstasyonu (ECS) olarak bilinen bir kamyonet", "Radar antenini ve kamyoneti çalıştıran 150 kilowatt'lık iki jeneratör taşıyan bir enerji santral kamyonundan" oluşuyor. Tüm bu sistemin aksaksız bir şekilde çalışması için elektrik hizmetlerinin sorunsuz verildiği bir şehir aranıyor. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Gaziantep ve Hatay ile Şanlıurfa bu kriterleri taşıyan üç şehir olarak sıralanıyor.

Otomatik pilot çalıştıracak
Sistemin komutasının kimde olacağına dair tartışmalar devam ederken SABAH'a konuşan üst düzey yetkililer bu konunun çok önemli olmadığını, sistemin zaten otomatik pilotla çalıştığını açıkladı. Tamamen savunma amaçlı olan Patriot füze sistemleri uzunluğu 3 ila 6 metre arasında olan ve ses hızının üç ila beş katı hızla hareket eden füzeleri tespit edebiliyor, hedefliyor ve vuruyor. Patriotlar radar sistemleri üzerinden çalışıyor. Sistem kara radarını kullanarak hedefleri bulup, tanımlayıp, takip ediyor. Patriot radarı 80.5 kilometreden itibaren hedefe kilitleniyor. Bu mesafede insan gözünün hedefi görmesi mümkün değil. Patriot füzeleri insan müdahalesi olmadan tamamen otomatik pilotta çalışabiliyor. Bir Patriot füze bataryası 16 fırlatıcıdan oluşuyor. Füzeler fırlatıldıktan sonra fırlatıcıya yerleştirilecek yedek füzeler de dahil edildiğinde bir bataryanın kurulması oldukça zahmetli ve teknik bir iş. Her fırlatıcı yaklaşık olarak bir traktör römorkörü boyutunda. Aynı zamanda operasyon personeli, teknisyenler, destek personeli, jeneratör yakıtları, bataryayı koruyacak güvenlik güçlerinin de bölgeye yerleştirilmesi gerekiyor.

Genelkurmay: Savunma amaçlı

Genelkurmay Başkanlığı, Patriot füzeleriyle ilgili dün bir açıklama yaptı. Açıklamada "Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılması sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olup 'Uçuşa Yasak Bölge' uygulaması veya taarruzi bir harekat için kullanılması söz konusu değildir" denildi. Açıklamada, bugün Türk ve NATO müttefiklerinden oluşturulacak heyetle "Patriot"ların konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine başlanacağı duyuruldu. Sistemlerin konuşlandırılacağı bölgeler ile miktarı ve ülkeye gelecek personel sayısının keşif faaliyetlerinden sonra netleşeceği bildirildi. Açıklamada "İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin Türk Hava Savunma Sistemleriyle entegre edilmesi, komuta kontrolü ve angajman kurallarına ilişkin çalışmalar NATO çerçevesinde sürdürülmektedir" bilgisi verildi.

BİZE ULAŞIN