Talimat radyodan verilmiş

İçişleri'nin raporu cezaevlerindeki açlık grevinin nasıl düzenlendiğini ortaya koydu. Dışarıda militanlarına Roj TV'den talimat veren Kandil, cezaevleriyle iletişimi ise radyolarla sağlıyor

İçişleri Bakanlığı tarafından güvenlik birimlerinin değerlendirmelerine dayanılarak hazırlanan rapor PKK'nın cezaevlerinde nasıl hareket ettiğini ve açlık grevlerini nasıl örgütlediğini ortaya koydu. Rapora göre, PKK, cezaevi komiteleri tarafından KCK üst yönetimine bağlı bir yapılanma oluşturdu. Cezaevi komiteleri iç ve dış koordinasyon olarak ikiye ayrıldı. İç koordinasyon ise koğuş sorumlusu, cezaevi sorumlusu, cezaevleri genel sorumlusu şeklinde yapılanmaya gitti. Dış koordinasyon ise mahkûm yakınları ve avukatlardan oluştu. Ayrıca mahkûmların örgütten kopmalarını engellemek için ailelerine ziyarette bulunan bir ekip görevlendirildi. Dış koordinasyon, mahkûmlara ve ailelerine maddi yardım yapan, cezaevlerindeki militanları ve sorumluları kontrol eden kişilerden oluşturuldu.

ANTEN YÜKSELTTİLER
İç koordinasyon faaliyetleri kapsamında koğuş sorumluları tarafından, cezaevine yeni giren örgüt mensuplarının emniyette ve savcılıkta örgüt hakkında bilgi verip vermedikleri öğrenilerek ajan olup olmadığı sorgulandı. Bunun sonucunda ise cezaevindeki örgütsel faaliyetlere katılıp katılmayacağına karar verildi. Koğuşlardaki örgüt sorumlusunun cezaevi sorumlusuna bağlı olarak faaliyet gösterdiği, cezaevi sorumlusunun fiziki koşulların elverdiği ölçüde tüm koğuşları koordine etmeye çalıştığı ifade edildi. Cezaevleri genel sorumluları dış koordinasyon aracılığıyla örgüt üst yönetiminden aktarılan talimatların akabinde Türkiye genelindeki cezaevlerinde düzenlenen açlık grevlerini koordine etti. Cezaevlerindeki PKK ve KCK mensuplarının ellerinde bulunan radyolara anten yükseltmesi gibi bazı eklemeler yaparak örgüte yakın radyoların frekanslarını bulduğu belirtildi. Örgüt üyelerinin radyodan verilen talimatları dinleyerek hareket ettikleri ortaya çıktı. Raporda teknik anlamda yapılacak bir çalışma ile radyo ile iletişim bağının kesilebileceği ifade edildi.

BİZE ULAŞIN