Darbe Komisyonu raporunu Çiçek'e sundu

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, raporunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sundu. Çiçek, Komisyon Başkanı Nimet Baş ve üyeleri Başkanlık Divanı Salonu'nda kabul etti.

Rapor hakkında bilgi veren Baş, raporun, bütün siyasi partilerin ortak iradesi ile hazırlandığını ifade etti.
Kamuoyunun komisyona muazzam bir ilgi gösterdiğini belirten Baş, bu ilgiyi demokrasi, temel hak ve özgürlükler adına canlı tutan medyaya da teşekkür etti.

Darbe ve muhtıraların, bunların gerekçe ve sonuçlarının gayri hukuki ve gayri insani olduğunu ifade eden Baş, ''Darbe süreçlerinde büyük acılar, büyük mağduriyetler yaşanmıştır. Bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için demokrasi yolunda daha almamız gereken mesafe var. Darbe süreçlerinde idam edilen insanlarımız başta olmak üzere, yaşatılan bütün acılar bizim ortak acılarımızdır. Darbe dönemlerinde zulme maruz kalan ve sosyal ve toplumsal kesimlere yaşatılan acılar arasında hiçbir ayrım yapmıyoruz. Darbecilerin insanımıza yaşattığı bütün acıları kalpten sahipleniyoruz'' diye konuştu.

''Pandoranın kutusu açılmıştır''

Komisyon raporunun darbelerle ilgili olarak pandoranın kutusunu açtığını ifade eden Baş, şöyle devam etti:

''Demokrasi ve hukuk yolunda geri dönülmez bir noktadayız. Geçmişte TBMM'nin iradesine ve çağrısına kafa tutanlar, komisyonumuzda defalarca nedametlerini dile getirmişlerdir. Bizler bu araştırma vesilesiyle, demokraside aldığımız mesafelerin görülmesi ve alacağımız yolun kısalmış olmasını görmekten dolayı son derece heyecanlıyız. Çok güzel bir iş, birlikte başarılmıştır. Ben bu işin başarılması kadar birlikte başarılmış olmasını da çok önemsiyorum. Sivil anayasa başta olmak üzere önerilerimiz raporlarımızdadır.
Bize göre, demokrasiyi karartmak üzere devletimizin içindeki bütün karanlık odalarda saklanan isimler ve evraklar mutlaka teşhir edilmelidir. Hukuki olmayan hiçbir bilgi devlet sırrı olmamalıdır. Bir daha darbelerin olmaması, bir daha faili meçhullerin olmaması, bir daha hukuk kapısının vatandaşın üzerine kapanamaması için bütün karanlık odalar mutlaka ama mutlaka havalandırılmalıdır.
Raporumuzun mükemmel ve kusursuz olduğunu söylemiyoruz. Ama dinlemelerle ve bütün devlet kurumlarından elde ettiğimiz vesikalarla birlikte bu raporun tarihi bir öneme sahip olduğunu söylüyoruz.
Bu raporla, kilitli odalar sadece siyaset kurumlarımıza ve Meclisimize açılmamış, aynı zamanda araştırmacılarımıza, akademisyenlerimize ve medyamıza da açılmıştır. Raporun her satırı, her dipnotu, her ekinin işaret ettiği her vesika çok önemlidir.''

Nimet Baş, konuşmasının ardından, komisyon raporunu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sundu.

Komisyonun CHP'li üyesi Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Çiçek'e kendilerinin ayrışık raporu olduğunu dile getirerek, Komisyon raporunun içeriğine katılmadıklarını, yalnızca sonuç ve öneri bölümünün oybirliği ile kabul edildiğini söyledi.
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de kendilerinin de ayrışık raporu olduğunu söyledi.
Toptaş ve Yeniçeri, ayrışık raporlarını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e verdi.

BİZE ULAŞIN