Darbecilerin yakınlarının serveti Karun'u kıskandırır!

Kenan Evren'in damatlarının 22 arsa, 44 apartman, 1 rezidansı; Tahsin Şahinkaya'nın oğlu ve damadının 90 villa, apartman, fabrika arsası ve 3 iş binası var Sedat Celasun'un gelininin 224 dairesi; Nurettin Ersin'in yakınlarının iki sitesi, 4 apartmanı, 29 villası; Nejat Tümer'in gelininin 750 bin lirası bulunuyor...

12 Eylül darbe döneminin Genelkurmay Başkanı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hava Kuvvetleri Komutanı Ali Tahsin Şahinkaya, Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin, Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Osman Sedat Celasun'un çocukları, gelinleri, damatları, kardeşleri ve torunlarının malvarlıkları inceleme altına alındı. MASAK'ın hazırladığı raporda, komutanların gelin ve damatlarının üzerindeki mal varlıkları göz kamaştırdı. 500 sayfalık rapor, kopyası alınmadan avukatların incelemesine izin verildi. Daha önce 10 yıllık hazırlanan raporu mahkeme yeterli bulmayıp darbe öncesi ve sonrası 35 yıllık dönemin araştırılmasını istemişti. Buna karşın rapor son 15 yılı kapsıyor. Daha önce hazırlanan raporda, Evren'in yüklü miktardaki para hareketleri, Şahinkaya ve ailesinin binaları dikkat çekmişti. Davanın başlamasına kısa süre kala banka hesaplarından yüklü miktarda para çekmeleri de rapora yansımıştı.

APARTMANLAR, ARSALAR...

Raporda, mal varlıklarının nasıl edinildiğine dair bilgi verilmedi. Evren'in damadı Maksut Süleyman Göksu üzerine Ankara'nın en gözde semtlerinden Çankaya Aziziye Mahallesi'nde 3 blok apartman, Gölbaşı ilçesinde 17 parsel, Ankara'nın en pahalı semtlerinden İncek'te 4 imarlı arsa, Belen'de 10, İskenderun'de 7, Marmaris'te 1 arsa kayıtlı çıktı. Diğer damadı Erkan Gürvit üzerine ise İstanbul Sarıyer'de 68 parselden oluşan 41 bloklu site ve arsası ile İstanbul Şişli Cumhuriyet Mahallesi'nde bir rezidans görünüyor. Şahinkaya'nın oğlu Serdar Şahinkaya üzerine İstanbul Kadıköy'de 6 katlı 12 daireli apartman, damadı Mustafa Cemil Kartal üzerine Gebze'de içinde fabrika olan arsa, Çiflikköy Taşköprü'de 90 dubleks villa, 3 betonarme iş binası ve kafeterya ile arsası çıktı. Nurettin Ersin'in yakınlarının mal varlıkları ise şöyle: Gelini Gülten Julide Ersin'in Ankara Yenimahalle Çayyolu'nda 14 bloktan oluşan site; Oğlu Oktay Ersin ve kızı Yıldız Ülgen Alp'in Ankara Çankaya'da 18 parsel üzerine kurulu apartman, Bodrum'da 29 bahçeli dubleks villa,169 bağımsız bölümden oluşan bina, Bodrum'da 8 pafta ev ve arsası; Eski gelini Şebnem Piriççuoğlu'nun İstanbul Beşiktaş Bebek'te 4 katlı 13 daireli bahçeli bina. Bir banka şubesinde bulunan dört ayrı hesabında toplam 760 bin lira; Eski gelini Ülker Talayer'in İstanbul Beyoğlu'n da 6 katlı 9 daireli apartman."

GELİNİN 224 DAİRESİ

Listede en çok Osman Sedat Celasun'un gelini Füsun Celasun dikkat çekiyor. Gelin Celasun'un Çankaya'da 5'er katlı 28 blokta 224 dairesi bulunuyor. Nejat Tümer'in gelinin ise üç ayrı hesapta 750 bin lirası var.

BİZE ULAŞIN