Erdoğan: Bu dünya zorbalara kalmaz

İspanya Başbakanı Rajoy ile Suriye'yi masaya yatıran Erdoğan "Hiçbir millet zalimlere yaşama hakkı tanımaz. Sonunda Suriye'nin de başındakilerin de uyacağı netice odur ve şu anda da gidiş orayadır" dedi

Türkiye-İspanya 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Zirvesi kapsamında İspanya Başkanı Mariano Rajoy ile bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin er ya da geç sona ereceğini belirterek, "Bu dünya hiçbir zaman zorbalara kalmamıştır, zalimlere kalmamıştır" dedi. Rajoy ile görüşen Erdoğan, ardından gerçekleşen basın toplantısında şu mesajları verdi:

SURİYE'NİN GİDİŞİ

Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdik. Ülkemizde 125 bin konteynır ve çadır kamplarda kalanlar var. 60 bin civarında kendi imkanlarıyla kalanlar var. Aynı şekilde Lübnan'da Ürdün'de kalanlar var. 50 bin civarında öldürülen insan var. Bunlar acımasızca öldürülen insanlardır. Bu dünya hiçbir zaman zorbalara, zalimlere kalmamıştır. Siyasetçi adil olduğu sürece karşılığını bulur. Adil olmayanlar ise zulümleriyle baş başa kalırlar. Hiçbir millet zalimlere yaşama hakkı tanımaz. Sonunda Suriye'nin de başındakilerin de uyacağı netice odur ve şu anda da gidiş orayadır.
(Patriotlar) NATO'dan heyetler ülkemize gelmiş ve TSK'dan arkadaşlarımızla bölgede çalışmalarını sürdürüyorlar. Bunun neticesinde konuşlandırmaların nerelerde olacağını belirleyecek.
NATO'nun herhangi bir üye ülkesine saldırı olması halinde, aynen NATO'nun toprakları gibidir. Suriye halkıyla bizim sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Suriye'deki rejimledir. Şu ana kadar yaptığımız harcama 400 milyon doları aşmıştır. Devam ediyoruz ve devam edeceğiz.
(BM'deki Filistin oylaması) Filistin'e yıllardır ertelenen bu kararın evet olarak çıkması noktasında kararlıyız.
(İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın istifası) Kendisi ve tüm Ortadoğu için hayırlı olmasını diliyorum.

'KİM NASIL ARZU EDİYORSA EVLADINA
Başbakan Tayyip Erdoğan, kıyafet serbestliği ile ilgili şöyle dedi: "Siyasette attığınız her adımı herkes beğenecek diye bir şey yok. Sıkıntı olduğu için bu adım atılıyor. Ülkemizde yıllarca tek tip giyim tarzı hep eleştiri konusu olmuştur. Komünist ülkelerde kaldırıldı, demokratik ülkede tek tipçiliğin gereksiz olduğu ortada. Kim nasıl arzu ediyorsa evladına onu giydirsin. 2013- 2014 eğitim öğretim yılında bu uygulama başlayacak. Bu kamuoyu araştırmalarına dayalı bir adım."

BİZE ULAŞIN