PKK'lılarla kucaklaşan vekillerin dokunulmazlık fezlekesi Meclis'te

Başbakanlık, PKK'lılarla kucaklaşan BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için savcılık tarafından hazırlanan fezlekeyi Meclis'e gönderdi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından Başbakanlık, PKK'lılar ile kucaklaşan aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 9 BDP'li milletvekili ile bir bağımsız milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeyi Meclis'e gönderdi. Fezlekede, Kışanak'ın yanı sıra BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Hakkâri milletvekilleri Adil Kurt ve Esat Canan, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Van Milletvekili Nazmi Gür, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü isimleri de yer alıyor. Fezleke Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edilirken, BDP, protesto ederek kendi fezlekelerini almama kararı aldı. Van Başsavcılığı'nın hazırlanan fezlekede milletvekelleri için 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapis isteniyor.

BDP'DEN TEPKİ

Kışanak, "Biz Dokunulmazlık zırhıyla doğmadık. Sayın Başbakan İspanya'ya giderken BASK modelini araştıracağını söyleseydi daha hayırlı olurdu" dedi. Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, "Tehdide gerek yok, buyurun kaldırın. Çiller döneminde de milletvekilliğimiz sona erdirildi, cezaevine girdik" dedi. Dokunulmazlıklara bakan Karma Komisyonu başkanı Burhan Kuzu, BDP'liler hakkında 660 dosya bulunduğunu belirtip, bunun "kanun tanımamazlık" olduğunu söyledi.

Muhalefetten yeşil ışık
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kalksın. Yolsuzluk, hırsızlık yapanın, TBMM'de ne işi var" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yeşil ışık yaktı.

BİZE ULAŞIN