Dağlıca'ya saldıran teröriste 12 müebbet

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca bölgesinde bulunan askeri birliğe 2007 yılında düzenlenen ve 12 askerin şehit olduğu saldırıya katılan terörist için 12 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 384 yıl hapis cezası istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, terör örgütü PKK üyelerince 21 Ekim 2007'de Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde bulunan 3. Motorize Piyade Tabur Komutanlığı'na düzenlenen ve 12 askerin şehit olduğu, 17 askerin yaralandığı, 8 askerle de irtibatın kesildiği Dağlıca saldırısına katılan ve bir yıl önce yakalanan teröristlerden Cahit Sevim ile ilgili iddianameyi tamamladı.

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, terör örgütü üyesi Sevim'in, 8 Nisan 2011 tarihinde Şırnak'ın Silopi ilçesi kırsalından Türkiye'ye girmek istediği sırada çıkan çatışmada yakalandığı ve Dağlıca saldırısını gerçekleştiren grup içerisinde yer aldığının belirlendiği kaydedildi.

Elde edilen bilgi ve belgelerin yanı sıra ifadelerden de yola çıkılarak hazırlanan iddianamede, terörist Sevim'in, ''Terör örgütü faaliyeti çerçevesinde askeri tesisleri tahrip etmek, kasten adam öldürmek, kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak'' suçlarını işlediği ifade edildi.

İddianamede, Sevim'in, Dağlıca saldırısında şehit olan 12 asker için 12 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 384 yıl hapis cezasıyla yargılanması istendi.

Terör örgütünün, Anayasa'da belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik ve ekonomik düzeni değiştirerek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozup, Türk milletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek amacını taşıdığına işaret edilen iddianamede, terör örgütünün, ''Devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığını bozmak için birçok silahlı eylemler gerçekleştirdiği'' görüşüne yer verildi.

ASKERİ BİRLİĞE 400 TERÖRİST SALDIRMIŞ

Terör örgütüne 2005 yılında katılan ve başta Dağlıca saldırısı olmak üzere çeşitli silahlı eylemlerde yer aldığını itiraf eden Sevim, ifadesinde saldırıya katılan bazı teröristlerin isimlerini de açıkladı.

Saldırıyı, ''Sabri Başkale'' kod adlı ''Ape Hüseyin'' ile örgütün yönetim kademesinde bulunan iki teröristin organize ettiğini belirten Sevim, askeri birliğe 400 kişilik grupla saldırdıklarını ve gece 24.00'te başlayan çatışmanın sabah saatlerine kadar sürdüğünü anlattı.

BİZE ULAŞIN