Özal incelemesine toksik madde uzmanları eklendi

Adli Tıp Kurumu'nda Turgut Özal'ın naaşından elde edilen tahlil sonuçlarını raporlaştıracak kurulda, kararın kamuoyunu tatmin etmesi için Kurum dışından toksikoloji profesörleri görevlendirildi

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sürdürülen soruşturma kapsamında çalışmalarını titizlikle yürüten İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, kararın objektif ve kamuoyunu tatmin edici nitelikte olabilmesi için üniversiteden takviye ekip aldı. Kesin raporu verecek 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda kurum dışından toksikoloji profesörleri görevlendirildi. Özal'ın naaşından alınan örnekler üzerinde Adli Tıp Kurumu alt birimlerince yapılan çalışmalar tamamlandı. Bulgular, son raporu verecek 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'na geldi. Ölümle ilgili işler ile diğer kurulların görevlerine girmeyen işler hakkında bilimsel ve teknik görüş bildirmekle görevli Kurul, raporun objektif ve kamuoyunu tatmin edici nitelikte olabilmesi için dışarıdan takviye uzman isteyince Adli Tıp Kurumu Başkanlığı İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden yardım istedi. Başkanlık oluru ile İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne yazı yazıldı. Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı'nda görevli üç bilim kurula takviye edildi. Alanında otorite olarak kabul edilen Adli Tıpçıların hocası Prof. Dr. Buket Alpertunga başkanlığındaki ekip çalışmalara katılacak. Üniversiteden gelen özel ekip, elde edilen verileri titizlikle inceleyecek. Fakat savcılığa gönderilecek kesin rapor, Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu üyelerinin imzasını taşıyacak. SABAH'ın ulaştığı Prof. Dr. Buket Alpertunga kendisine herhangi bir tebligat yapılmadığını söyledi. Adli Tıp'a yabancı olmadığını, Adli Tıp Enstitüsü'nde derslere girdiğini ifade eden Alpertunga, benzer görevlere daha önce gittiğini dile getirdi. Prof. Dr. Alpertunga'nın Anabilim Dalı Başkanlığı yaptığı Toksikoloji Anabilim Dalı'nda Adli Tıp Kurumu'nda görev yapacak. Toksikoloji alanında güçlü alt yapıya sahip nitelikli elemanların yetiştirilmesi hedefleniyor. Kamuoyuna yansıyan iddialara göre Özal'ın naaşından alınan örnekler üzerinde Adli Tıp Kurumu incelemeler sırasında 4 farklı zehirli madde tespit edildi. Bu maddelerin böcek öldürücü DTT, kadmiyum, amerikyum ve polonyum maddeleri olduğu iddia ediliyor.

'BİLGİ KIRINTILARIYLA KONUŞMAM'
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM'de gazetecilerin, "Ankara Adli Tıp, Turgut Özal'ın ölümünde toksik bir maddeyi tespit etmiş" sözleri üzerine, "Bunları parça parça değerlendirmem" dedi. Ergin "Kıyısından, köşesinden birtakım bilgi kırıntılarıyla oluşturulan haberler üzerinden değerlendirme yapamam. Bilim heyetinin bu konudaki son nihai kararını görelim" diye konuştu.

'ANNEMİN ZEHİRLEDİĞİ İDDİASI SAFSATA'
A Haber'de Şirin Sever'in sunduğu Jurnal programı 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ı konuk etti. Özal, Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğg. Levent Ersöz'ün Turgut Özal'ı Semra Hanım'ın zehirlediği iddiasını ve "Biz o kadar güçlüyüz ki gerektiğinde bir Cumhurbaşkanı eşine, kocasını zehirlettiririz" sözlerinin sorulması üzerine şunları söyledi: "Ben bunlara gülüp geçerim. Hedef şaşırtmaca, saçmalama, saptırmaca. Kelime bulamıyorum. Levent Ersöz nerede şimdi kendi otursun düşünsün bunu" dedi. Süleyman Demirel'in zehirlenme iddialarıyla ilgili 'safsata' sözlerini ise Özal, "Demirel baştan beri zehirlenmeyi reddediyor, kendi fikridir. Ama sonuçta konuşacak olan tıptır, bilimdir" diyerek değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN