Davutoğlu: Bu kararla Filistin artık devlettir

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin'e Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yapılan tarihi oylamada, 'gözlemci kuruluş' yerine 'gözlemci üye olmayan devlet' statüsü kazandıran kararı, "Bu kararla Filistin artık devlettir; ve Filistin toprakları, işgal edilmiş devlet topraklardır." sözleriyle değerlendirdi.

ABD dönüşü Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Bakan Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda alınan kararla Filistin'in İsrail'le en azından belli ölçülerde eşit statüye kavuştuğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Bu tarihi bir karardır ve sadece 9 ülkenin bu karara muhalefet etmesi dahi, uluslararı toplumun, uluslararsı vicdanın Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğunu açık bir şekilde göstermiştir. İki husus önemlidir: Birincisi, Filistin artık devlettir. Biz eskiden beri zaten devlet olarak kabul ediyorduk ama, Birleşmiş Milletler'deki statüsü, "Filistin Yönetimi" şeklinde, sivil toplumla siyasi taraf olma arasında bir konumdaydı. Artık bu kararla Filistin devlettir; ve Filistin toprakları işgal edilmiş devlet topraklarıdır. Bu kararı önemsiz göstermeye çalışan veya bu kararın barış sürecini olumsuz etkileyeceği iddiasında bulunan çevrelere, başta İsrail olmak üzere, öncelikle bu yeni durumu doğru değerlendirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Eğer barış niyetleri varsa, yapılması gereken, bu yeni durumla, iki devlet olarak masaya oturmaktır."

Kararı, 'önemli ve tarihi adım' olarak tanımlayan Davutoğlu, "Filistin'i tanıyan devlet sayısı 132 iken, 138 gibi rekor bir oyla kabul edilmesi tarihi bir adımdır. Bu tarihi kararın Filistinli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyor, destek veren bütün ülkelere teşekkür ediyorum." dedi.

Bakan Davutoğlu, karşı oy kullanan ABD ile ilgili olarak, "Maalesef Amerika Birleşik Devletleri, bu kararın karşısında yer aldı. Doğrusu ABD gibi bir ulusun bu kararı bizi üzmüştür. Doğrusu ABD yetkililerinin düşünmesi gerekn bir husustur. Ümid ederiz ki ABD uluslararsı vicdanın yanında yer alarak." diye konuştu.

İSRAİL ARTIK YENİ GERÇEĞİ KABUL ETMELİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda Filistin ile ilgili alınan kararın tarihi bir karar olduğunu söyledi. Davutoğlu, "İsrail artık bu yeni gerçeği kabul etmeli." dedi.

Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda Filistin ile ilgili alınan kararın tarihi bir karar olduğunu söyledi. İsrail'in karar sonrası yaptığı açıklamaları değerlendiren Davutoğlu, 28 Kasım ile 30 Kasım artık aynı görülemeyeceğini aktardı. Davutoğlu, İsrailli yetkililerin soğuk kanlı bir şekilde düşünüp, "Bu 138 ülkenin neden bizim karşımızda net olarak tutum aldı? 41 ülke neden bize destek vermedi de çekimser kaldı?" sorusunu sorması gerektiğini söyledi.

Karar sonrası Filistin halkına yönelik baskılara son verilmesini beklediklerini ifade eden Davutoğlu, "Filistin halkı bu kez devlet olarak muhatap alınır ve inşallah 1967 sınırları içinde özgür Kudus'ün başkent olduğu Filistin devleti fiilen de alandaki egemenliği itibariyle doğar." dedi.

COŞKULU KARŞILAMA

Filistin'e Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yapılan tarihi oylamada 'gözlemci üye olmayan devlet' statüsü kazandıran karar sonrası Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atatürk Havalimanı'nda Filistin bayrakları taşıyan AK Partililer tarafından coşkuyla karşılandı.

Atatürk Havalimanı VIP salonu önünde toplanan AK Partililer, ellerinde Filistin bayrağı salladı. Boyunlarına Filistin kaşkolu takan partililer, Davutoğlu'nun VIP salonundan çıkmasını ardından 'Filistin seninle gurur duyuyor' şeklinde tezahürat yaptı. Davutoğlu da kendisine çiçek veren partililere el sallayarak karşılık verdi.

Burada kalabalığa seslenen Davutoğlu, "Biz, Türkiye'de yaşayan Filistinlileri, Batı Şeria'da yaşayan Filistinlileri, Gazze'de yaşayan Filistinlileri arkamıza alarak orada konuştuk. Sizden hediye alırken Gazze adına, Batı Şeria adına alıyoruz. İnşallah bir gün hepimiz özgür Filistin'de beraber oluruz." dedi.

Filistin kaşkolu takan Davutoğlu, havalimanından ayrıldı.


BİZE ULAŞIN