NATO'nun tek kara komutanlığı İzmir'e

NATO'nun yeni komuta yapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında İzmir'deki Hava Komutanlığı'nın yerine Kara Komutanlığı teşkil edildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, NATO'nun yeni komuta yapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında, karargahlarının sayısının azaltıldığı, müttefik ülkelerdeki birçok karargahın kapatıldığı belirtildi.

NATO'da yürütülen uzun müzakereler sonucunda yeni komuta yapısında bulunan önemli ve etkin karargahlardan birinin Türkiye'de bulunmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, ''08 Haziran 2011 tarihinde Brüksel'de icra edilen NATO Savunma Bakanları toplantısında alınan karar uyarınca İzmir'deki Hava Komutanlığı'nın yerine bir Kara Komutanlığı teşkil edilecektir'' ifadesi kullanıldı.

NATO Kara Komutanlığı'nın, doğrudan Belçika Mons'daki Müttefik Harekat Komutanlığı'na bağlı üç ana karargahtan biri ve NATO'daki tek Kara Komutanlığı olacağı vurgulanan açıklamada, İzmir Kara Komutanlığı'nın bugün icra edilecek açılış töreninin ardından yarından itibaren faaliyete geçeceği bildirildi.



"TÜRKİYE'DE HER ZAMAN NATO'YA GÜVENEBİLİR''

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Oramiral James Stavridis, ''NATO, üye olduğu günden itibaren her adımında Türkiye'ye güvendi. Aynı şekilde Türkiye'de her zaman NATO'ya güvenebilir'' dedi.

NATO'nun yeni komuta yapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında İzmir'de oluşturulan NATO Müttefik Kara Komutanlığı, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Oramiral James Stavridis ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen Ege Ordusu Komutanı Abdullah Atay'ın katıldığı törenle faaliyete geçti.

Oramiral Stavridis, törende yaptığı konuşmada, Türk halkına, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve İzmirlilere NATO'ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
NATO'nun yeni yapılanmasında oluşturulan Müttefik Kara Komutanlığı'nın İzmir'de kurulmasının sembolik açıdan özel anlam taşıdığını ifade eden Stavridis, ''İzmir yüzyıllar boyunca kültürlerin kesişme noktası olmuştur. Nihayetinde NATO da ittifaka üye 28 ülkeyi birleştiren bir köprüdür. Bu nedenle kara komutanlığının İzmir'de bulunmasının sembolik bir anlam da taşıdığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Oramiral Stavridis, Türkiye'nin NATO için taşıdığı öneme işaret ederek, şunları kaydetti:

''Türkiye, ittifakın her zaman güvenilir bir üyesi olmuştur. Afganistan'da, Balkanlar'da, Libya'da, dünyanın her yerinde NATO'nun gittiği her yerde, Türkiye'nin önemli ve etkin katkıları olmuştur. NATO, üye olduğu günden itibaren her adımında Türkiye'ye güvendi. Aynı şekilde Türkiye'de her zaman NATO'ya güvenebilir.''

BİZE ULAŞIN