İzmir'den Diyarbakır'a çıkarma

İzmir'den Diyarbakır'a gelen heyette bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Valilik ziyaretinde yaptığı açıklamada, İzmir Valiliği'ne atanan Mustafa Toprak için, 'Valimizi götürmeye geldik' dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki 190 kişilik İzmir heyeti, Diyarbakır'a geldi. Özel uçakla Diyarbakır'da gelen heyeti, havaalanında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir karşıladı. Otobüslerle Gazi Caddesi'ne geçen heyet burada kahvaltı yaptıktan sonra Hasanpaşa Hanı'nda çay içti. Kocaoğlu başkanlığındaki 15 kişi, daha sonra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Kocaoğlu, burada yaptığı konuşmada, Diyarbakırlı hemşehrilerine saygılar sunduğunu söyledi. Vali Toprak'ı İzmir'e götürmeye geldiklerini kaydeden Kocaoğlu, 'O İzmir'e gelmeden önce tanışıp sohbet etme fırsatı yakaladık. Bu seyahatimizin bu ziyaretimizin hem Diyarbakır'a hem İzmir'e hem de Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

Daha sonra konuşan Diyarbakır Valisi Toprak, İzmir'i İzmir'de biraz daha geniş şekilde öğrenerek konuşma fırsatı bulacaklarını söyledi. Expo 2020 için az bir zaman kaldığını kaydeden Vali Toprak, 'Kıraç ve Kocaoğlu önemli çalışmalar yürüttü. Hedefe etkin ve hızlı çabalarla ilerleyerek güzel hedeflediğimiz sonucu alacağız. Çalışmalara katkı sağlayan herkese teşekkürler. Sizin bu kadim kente heyetiniz ile birlikte teşrifiniz apayrı bir anlam çıkardı. Asıl derdimizi birbirimizi anlamamak dinlememek ve sonuca bu yüzden etkin şekilde gidemiyoruz. Bu geziler bu anlamda var olan sorunları ve önyargıları kaldırır. Yürütülen bir süreç var. 75 milyonun mutlu ve geleceğe ümitle bakması önemli. Önemli olan insanları huzurla güvenle geleceğe taşıyabilmek. Bunu hep birlikte katkı ile sağlayacağız. Buradan oluşturulan yargının tam tersi bir durum söz konusu. Anlamalı ve dinlemeliyiz. Dinlemediğimiz için bazı kırgınlıklar olabiliyor. Bunu tüm yurt sathında bu eksikliği gidermek noktasındayız' dedi.

Heyetin ziyareti ile birlikte barışa önemli bir kapı açıldığını ifade eden Vali Toprak, 'Diyarbakır bu aşamada kabuğunu kırmak üzere. İnsanların gözünün içi gülüyor. Artık kan tehdit şiddet korkusu kalkmaya başladı. Bu gibi konuları sahipleniyoruz. Ülkenin geleceğine ve birlik beraberliğine inanıyorsak bu sürece destek vermeliyiz. Güzellikler konuşulmalı ve sorunların giderileceğine canı gönülden inanıyorum. Hem yatırım açısından hem de sosyal açıdan kent hızla ilerliyor. 270 milyon dolarlık dış ticaret hacmi var. Buradaki her türlü artış ülkeye de yansıyacak. Bu manada hepimizin gayret göstermesi gerekiyor. Ziyaretinizi anlamlıdır. Diyarbakır halkına güç ve destek vermiştir. Anlamlı manzaralar çıkardı. Sizinle birlikte buraya teşrif eden herkese teşekkür ederim. Yarın buradan ayrılıyorum ve ay sonundan önce orada işlerimize başlayacağım. Birlikte işbirliği ile orada üzerime düşeni yapacağım. Buradan güzel duygular ile ayrılmanızı temenni ederim' ifadelerini kullandı.
Heyet, Diyarbakır'daki temaslarını sürdürüyor.

BİZE ULAŞIN