Bombayı bırakıp kebap yediler

Reyhanlı'daki bombalı aracın kuryesi ifadesinde, "Doğan Ö., 'Kaçak sigara alacağız' diyerek kandırdı. Aracı caddeye bıraktıktan sonra birlikte kâğıt kebabı yedik" dedi

Hatay Reyhanlı'da 51 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıda araçları olay yerine getirenlerden Süleyman E.'nin ifadelerine SABAH ulaştı. Zanlının ifadeleri olayın dakika dakika nasıl gerçekleştiğini ortaya koydu. İşte tutuklu zanlının dilinden o anlar:
KAÇAK SİGARA ALALIM MI?: 11 Mayıs günü Doğan Ö. (aranıyor) ile otomobille giderken bana kaçak sigara almaya gidip gidemeyeceğimi sordu. Ben de avukatın beklediğini söyledim. Doğan "Önce Reyhanlı ilçesine gidelim geldikten sonra avukatın yanına geçebiliriz" dedi. Kabul ettim. Yeşilpınar köyünü geçtikten sonra yol kenarında bekleyen biri beyaz diğeri gri iki transit aracın (bombalı araçlar) yanında durduk. Doğan elinde bulunan gri renkli aracın anahtarını bana vererek kendisini takip etmemizi söyledi. Sadece ilk petrol istasyonundan her iki araca da 11.15 sıralarında 50'şer TL'lik yakıt aldık.
ARACA SİGARA YÜKLENECEK: Reyhanlı'ya gelince Doğan Ö. adını bilmediğim cadde üzerinde aracı sol tarafa doğru yanaştırarak park etti. Bende arkasında durdum, Şoför mahalline kendisi geçti, 'ne oldu' dediğimde bana 'araca sigara yükleyecekler' dedi. Birlikte aynı caddeden devam ettik.
15 SANİYE ARABADA KALDI: Yaklaşık 5 dakika sonra kullandığımız aracı ismini bilmediğim bir bankanın hemen önüne mobese kameralarının bulunduğu yere park ettik. Doğan, şoför mahallinin arkasındaki koltuğa oturup içeride 10-15 saniye kaldıktan sonra tekrar aşağı indi. Geldiğimiz istikametin tersine doğru yürüdük.
KÂĞIT KEBABI YEDİK: Bu sırada ismini bilmediğim bir şahsı arayarak 'gelip bizi alacak mısın' diye sorduktan sonra birisine Antakya araçlarının kalktığı yeri sordu. Bulunduğumuz yere yakın Antakya araçlarına giderek bindik. Yaklaşık 7-8 dakika sonra aracın dolması üzerine hareket etti. Birlikte Antakya'ya geldik. Küçük Dalyan beldesinin bulunduğu yerde indikten sonra bu beldede bulunan Behiç isimli arkadaşın kasap dükkânına giderek birer kâğıt kebabı yedik.
SIFIR TELEFON ALMIŞ: Ayrılmamızdan yaklaşık 2-3 saat sonra Doğan ile tekrar karşılaştım. Bana kapalı olan cep telefonunu vererek hanımına götürmemi istedi. Saat 01.30 sıralarında Doğan'ın telefonundan Duygu aradı. Doğan'ın bir gün sonra başka bir ülkeye gitmek üzere Suriye'den çıkış yapacağını söylediğini bildirdim.
EVDE ÖĞRENDİM: Patlama olayını eve döndükten sonra televizyonlardan öğrendim. Patlayan araçların bizim götürmüş olduğumuz araçlar olduğuna dair aklıma hiçbir şey gelmedi ve düşünmedim de. Eve döndükten sonra gidecek olduğum avukat hanımı arayarak 'abla ben bugün gelemedim, pazartesi görüşelim' diyerek randevulaştık.

Gözaltı sayısı sekize çıktı
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'da eylem hazırlığında oldukları gerekçesiyle önceki gün gözaltına alınan 8 kişinin ifadelerinin alındığını söyledi. Kentteki Suriyelilere yönelik, patlatma ve adam kaçırma eylemi hazırlığı içinde olduğu tespit edilen grubun yakından takip edildiğini belirten Lekesiz "Konuyla ilgili muhtelif bilgi ve belge var" dedi. AA

Sekiz şüpheli mercek altında
Reyhanlı'daki bombalı saldırılardan sonra yürütülen soruşturmada, El Muhaberat'la bağlantılı olduğu öne sürülen 8 şüpheli tespit edildi. Güvenlik güçlerinin istihbarat raporunda, Suriye'nin sınıra yakın köylerinde yaşayan bu isimlerin, saldırı yapabileceği vurgulanarak sınır kapılarının sıkı denetim altına alınması istendi.

BİZE ULAŞIN